Άγγιξε το… όνειρο ο Τσιτσιπάς στο Παρίσι – Αποθέωση Νόλε

Άγγιξε το... όνειρο ο Τσιτσιπάς στο Παρίσι - Αποθέωση Νόλε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο.1) και αποχαιρέτησε το όνειρο της συμμετοχής στον τελικό του Roland Garros για πρώτη φορά στην καριέρα του, ωστόσο φάνηκε πως ο Έλληνας τενίστας έχει όλα τα φόντα να συνεχίσει να πρωταγωνιστεί τα επόμενα χρόνια.

Με κομμένη την ανάσα παρακολουθούσαν όλοι την αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς με έπαθλο, μια θέση στον τελικό του Roland Garros, με τον Έλληνα τενίστα να μένει τελικά με ένα «κρίμα», καθώς έχασε στο 5ο σετ τη νίκη ενώ είχε καταφέρει να γυρίσει υπέρ του, το 2-0 του Σέρβου. Ένα παιχνίδι που είχε συνολική διάρκεια 3 ώρες και 54 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, ο Σέρβος φάνηκε πως μπήκε με πιο καθαρό μυαλό και κατάφερε να φτάσει γρήγορα στο 3-0, κάνοντας το πρώτο «break» του παιχνιδού στο δεύτερο «game». Ο Στέφανος Τσιτσιπας έδειξε πως έχει σφυγμό και κράτησε στην συνέχεια του σετ το σερβίς του, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει «break» σε κάποιο γκέιμ του Τζόκοβιτς με το σετ να το παίρνει ο Σέρβος τενίστας με 6-3.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Στέφανο Τσιτσιπά να σερβίρει πρώτος, καταφέρνοντας να πάρει το πρώτο γκέιμ. Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να… συγκρατήσει την ορμή του Νόβακ Τζόκοβιτς μέχρι το 2-2, καθώς ο Σέρβος νούμερο 1, δεν άφησε περιθώριο και σκέψη στον Τσιτσιπά πως μπορεί να κάνει το 1-1 στα σετ και πήρε 4 συνεχόμενα γκέιμ που του έδωσαν και το δεύτερο σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε πως έχει σφυγμό στο τρίτο σετ, όταν και έφτασε το τρίτο γκέιμ στο 4-4, με τους δύο τενίστες να κρατάνε το σερβίς τους, με εντυπωσιακούς πόντους και συνεχομένα «break points». Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να… σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά, κάνοντας το 5-4 και είχε την ευκαιρία στο σερβίς του, να πάρει το τελευταίο γκέιμ και να κάνει το 3-0 στα σετ. Ωστόσο ο «Στεφ» έδειξε πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει και με τρία συνεχόμενα γκέιμ κατάφερε να κάνει το 2-1.

Το τέταρτο σετ ανήκε από την αρχή στον Στέφανο Τσιτσιπά κάνοντας το 2-0, με τον Τζόκοβιτς να απαντάει άμεσα σε 2-2. Ο Έλληνας τενίστας κράτησε στην συνέχεια το σερβίς του και κατάφερε να κάνει το μπρέικ και το 4-6, παίρνοντας το σετ και ισοφαρίζοντας τον Νόβακ Τζόκοβιτς σε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού, η ψυχολογική κούραση του Στέφανου, μαζί με την ποιότητα του Νόβακ Τζόκοβιτς, έκριναν πολύ γρήγορα το παιχνίδι, με συνεχόμενα μπρέικ από τον Σέρβο, που έφτασε εύκολα και γρήγορα στο 6-1, κατακτώντας το τρίτο σετ και μαζί την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, που θα συναντήσει τον Ράφα Ναδάλ, σε μια «τιτανομαχία» του νούμερο 1 και νούμερο 2 του τένις.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στο 5ο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπας φάνηκε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με το πόδι του. Αυτό δεν του επέτρεψε να κινηθεί όπως ήθελε στο κορτ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει σε υψηλό ρυθμό, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία ούτε για τον ίδιο, καθώς έδειξε πως μπορεί να αντιμετωπίσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο, σε ότι κατάσταση και αν βρίσκεται ο ίδιος.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να ηττήθηκε, αλλά φάνηκε πως έχει όλα τα φόντα να πρωταγωνιστεί τα επόμενα χρόνια και σαν… παράσημο, κρατάει την αποθέωση στα λόγια του Νόβακ Τζόκοβιτς μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο οποίος και τον αποθέωσε.