Αήττητος πρωταθλητής χειμώνα ο Πανσερραϊκός…σκόρπισε 5-0 τον Κιλκισιακό!

Αήττητος πρωταθλητής χειμώνα ο Πανσερραϊκός...σκόρπισε 5-0 τον Κιλκισιακό!

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, κατάφερε να επικρατήσει άνετα για ακόμη μια αγωνιστική, αυτή την φορά επι του Κιλκισιακού στο Κιλκίς με σκορ 5-0 και να επεκτείνει έτσι το αήττητο σερί της στον πρώτο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Σήμερα είχαμε και την αυλαία του α΄ γύρου μετά απο 13 αγωνιστικές, όπου τα«λιοντάρια» απολαμβάνουν την κορυφή με 30 βαθμούς, έχοντας 9 νίκες και 3 ισοπαλίες με τέρματα 35 υπερ και μόλις 8 κατά. Το γεγονός οτι ο Νέστος έχει επίσης 30 βαθμούς…μόνο τυχαίο μπορεί να θεωρηθεί, αφού ο Πανσερραϊκός διέλυσε την ομάδα του Νέστου στην Χρυσούπολη επίσης με το ευρύ 5-0 και στην ισοβαθμία, βρίσκεται στην 2η θέση.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η κριτική του αγώνα δεν μπορεί να αποτυπωθεί, αφού οι δυο αντίπαλοι έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και το γεγονός οτι το σκορ δεν επεκτάθηκε σε δυσθεώρητα ύψη για ποδοσφαιρικό αγώνα αποδίδεται στις πολλές χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Πανσερραϊκού. Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι» είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας και έκλεισαν γρήγορα στα καρέ τους τους παίκτες του Κιλκισιακού, προσπαθώντας να πετύχουν το γρήγορο γκολ, αυτό ήρθε να λεπτό πριν βγει το ημίωρο του αγώνα, μετά απο λάθος της άμυνας του Κιλκισιακού, η μπάλα στρώθηκε στον Γκούρτσα που με ωραίο πλασέ μέσα απο την περιοχή έγραψε το 0-1. Με την λήξη του α’ ημιχρόνου, μια καλή συνεργασία των παικτών του Πανσερραϊκού, έδωσε την ευκαιρία στον Μηνά Πτηνόπουλο να μπει απο τα δεξιά στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ να σημειώσει το 2-0, στέλνοντας έτσι ήρεμους τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο…με γκολ. Ένα ωραία εκτελεσμένο κόρνερ και ένα λάθος διώξιμο, έδωσαν την ευκαιρία στον Κασμερίδη που ήταν προωθημένος να σουτάρει ευθύβολα και να σημείωσει στο 47′, το 3-0 για τα «λιοντάρια». Δυο λεπτά αργότερα ο Αργέντινος Conci, σέντραρε όμορφα και με κοντινή προβολή στο δοκάρι, ο Πτηνόπουλος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 4-0 συνολικά για τον Πανσερραϊκό, που δεν σταμάτησε να πιέζει και στο 65′ πέτυχε και πέμπτο γκολ, πάλι με τον Γκούρτσα, όταν σε σουτ του Παπαβασιλείου, ο τερματοφύλακας Τριανταφυλλίδης, απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος αρχηγός των «κόκκινων» ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την Σερραϊκή ομάδα. Μέχρι το 90′ ο Παπαβασιλείου έχασε 2 καλές ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ του αγώνα, όπου ολοκληρώθηκε με σκορ 5-0.

Ο Πανσερραϊκός πλέον, έχει μπει για τα καλά στις «ράγες» της ανόδου και δύσκολα θα αλλάξει αυτό μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος τον Μάρτιο. Σημασία έχει τώρα η ομάδα να ξεκουραστεί και να αναρρώσουν πλήρως οι τραυματίες, ενώ στο σημερινό ματς έγιναν και δυο αναγκαστικές αλλαγές με τον Γεωργιάδη να αποχωρεί με μυικό τραυματισμό και την θέση του πήρε ο Παπαβασιλείου, καθώς και ο Σοϊλεμέζογλου που επέστρεψε, αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε απο τον Τεντζέρη. Ο Καλί επανεμφανίσθηκε, παιρνόντας στην θέση του Πτηνόπουλο και ο Σοφιανός έδειξε κάτι ακόμα απο το ταλέντο του, αντικαθιστώντας τον Τσιμίκα, που γύρισε.