Αέρας ο Πανσερραϊκός στην Ξάνθη, επικράτησε 4-1 του Αβάτου!

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε γρήγορα στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας του Αβάτου στο γήπεδο του ΑΟΞ με σκορ 4-1. Σοβαρότητα, πάθος και ωραίο ποδοσφαίρο ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των «κόκκινων» στην αναμέτρηση!

Τα «λιοντάρια» απο το πρώτο λεπτό έκλείσαν τον αντίπαλο στην περιοχή του και απο λάθος της άμυνας, ο Πτηνόπουλος δημιούργησε ιδανικές συνθήκες για το 1-0, απο τον Γεωργιάδη με εξ επαφής προβολή, μόλις στο 3’! Στο 14’ ήταν η σειρά του Καλί να σκοράρει, απο κοντινή θέση, βρισκόμενος με οξυδέρκεια μέσα στην περιοχή του Νομικού, γράφοντας το 2-0. Ο Κόντσι, έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ πριν το ημίχρονο. Ο Πανσερραϊκός νωρίτερα αντικατέστησε τον Αποστολόπουλο για να τον προφυλάξει απο τις κακοτοπιές…καθώς αύριο ο παίκτης θα μεταβεί στην Ολλανδία για την Ολοκλήρωση της μεταγραφής του στην Βίλεμ. Σκορ ημίχρονου 2-0.

Ο Πανσερραϊκός στο β´ μέρος συνέχισε στα «κόκκινα» διεκδικώντας κι άλλα γκολ. Στο 61’ ο Γεωργιάδης απείλησε με μακρινό σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Νομικός, ενω στο 70’ ο Καλί με βολ-πλανέ σημείωσε εντυπωσιακά το 3-ο! Στο 74’ μια αδράνεια της άμυνας έφερε μόνο του τον Ζοσιμίδη προ κενής εστίας για να πετύχει το γκολ της τιμής. Στο 87’ πάλι ο Γεωργιάδης με ωραίο μακρινό πλασέ σημείωσε το τελικό 4-1 για τα «λιοντάρια» που προελαύνουν στον 1ο Όμιλο!

Τελικό αποτέλεσμα 1-4.

Συνθέσεις:

Άρης Αβάτου (Ξανθόπουλος): Νομικός, Χατζήπαππας, Μπουνταγκίδης, Παυλίδης, Λαφαράς, Χακάν, Κρασώνης, Μπουλούτ, Γκέκας, Σαρηγιαννίδης, Ζοσιμίδης

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Τέντζερης, Ζέρης, Αποστολόπουλος(Ν.Διγκόζης 21’), Γιανναράκης, Καλί, Ψάλτης, Τριανταφύλλου, Πτηνόπουλος(Μασκανάκης 61’), Γεωργιάδης, Γκούρτσας(Μπάρδας 45’), Conci(Τσάπαρης 45’)