Ίκαροι με ψηλά το κεφάλι!Πέρυσι μας στήριξες εσύ…φέτος εμείς!

Ίκαροι με ψηλά το κεφάλι!Πέρυσι μας στήριξες εσύ...φέτος εμείς!

Post Game SSN | ΙΚΑΡΟΙ STIHL – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 72-76 παρ. (61-61 κ.δ.)

Οι Ίκαροι ηττήθηκαν απο τον Έσπερο στην παράταση, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έχασαν απο τις περισσοτερες ομαδες φέτος! Στο φινάλε, δύσκολα, απο την κακή άμυνα στην περιφέρεια και απο τα χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα! Οι Ίκαροι έχουν διαφορετική φιλοσοφία φέτος που θέλει χρόνο να αφομειωθεί στο παρκέ, λείπει ένας σουτερ και τα νέα παιδιά που μπαίνουν, υστερούν σε εμπειρία κι αυτό στοιχίζει, όσο κι αν υπερασπίζεται -προς τιμην του- ο Σίσκος τα αποδυτήρια! Η Σερραϊκή ομάδα κρατά ψηλά το λάβαρο του Σερραϊκού αθλητισμού τα τελευταία χρόνια τιμώντας το όνομα της πόλης σε καιρούς δύσκολους για τα υπόλοιπα σπορ…φέτος είναι η σειρά μας να στηρίξουμε τους «κυανοκίτρινους» σε αυτή την δύσκολη και μεταβατική περίοδο!

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Σερραϊκή ομάδα μπήκε πολυ δυνατά και πήρε απο νωρίς διαφορά 10 πόντων, 14-4 και 18-8, αφού κυκλοφόρησε καλά η μπάλα και βρέθηκαν οι σωστές επιθετικές λύσεις. Η είσοδος όμως του έμπειρου Κατσαρέ στο ματς, ανακάτωσε τους παίκτες του Σίσκου και η διαφορά μειώθηκε αρκετά σε σημειό να έρθει η ισοφάριση 19-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι με Κακιούζη και Καραμπέκη πάτησαν ξανά γκάζι και κατάφεραν να ανακτήσουν εκ νέου το προβάδισμα 10 πόντων (31-21). Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ, ενδεικτικό της πίεσης που κυριεύει την ομάδα, όταν ο αντίπαλος βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με ζώνη ή κλεψίμματα και αιφνιδιασμούς. Το ημίχρονο έκλεισε 33-28, υπερ των Ικάρων.

Στην τρίτη περίοδο η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και ο Τεπετίδης πλήγωσε τους Ικάρους απο τη γραμμή των 6,75… Γεωργιανός και Φώτογλου τράβηξαν κουπί… μαζί με τον Γιάννη και διατήρησαν τους Ικάρους στο κόλπο… κλέινοντας το δεκάλεπτο 47-47.

Η τελευταία περίοδος δεν ήταν εντυπωσιακή, με τις δυο ομάδες να έχουν άγχος και να σημειώνουν πόντους με το σταγονόμετρο! Το φινάλε έγινε ζόρικο, με τους φιλάθλους να παρακολουθούν με αγωνία κάθε επίθεση των Ικάρων, ενισχύοντας τους δυναμικά! Στα τελευταία λέπτο κάποια πράματα έγιναν σωστά, όπως το τρίποντο της ισοφάρισης απο τον Φώτογλου για το 59-59, το καλάθι του Δαλαγκόζη για το 61-59 και κάποια λάθος…όπως η ασυνενοησία του Δάλα με τον Γιάννη… για να λήξει το ματς! Αντ´ αυτού ο Κατσαρές ισοφάρισε με βολές και ο Γεωργιανός αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή! Τελικό σκορ 61-61 και παράταση.

Στην 5λεπτη παράταση οι Ίκαροι προηγήθηκαν 65-62, 67-64 και 69-67! Οι Ίκαροι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν σε 73-73 αλλα ο Γιάννης σκόραρε καλάθι φτάνοντας στους 72, ενω το καθαρό φάουλ στην ίδια φάση δεν δόθηκε ποτέ! Η Λαμία τα έβαλε όλα απο το τρίποντο, αφού ο -όνομα και πράμα- Ολύμπιος ευστόχησε σε τρία τρίποντα με… «ολύμπια» ψυχραιμία και ο Τεπετίδης έβαλε την χαριστική βολή για το 76-72!

Το 4-7 αδικεί κατάφορα τους Ικάρους αλλά ταυτόχρονα τους πεισμώνει για την συνέχεια! Μια νίκη και όλα θα αλλάξουν μονολογούσαν απάντες σε αποδυτήρια και κερκίδα αλλά η επόμενη μερα…μεταφέρετ την επόμενη χρονιά και το μάτς με την Βέροια!