Ίκαροι εξολοθρευτές… πάνε για μεγάλα πράγματα και φέτος 71-68 την ΓΣΕ!

Ίκαροι Σερρών – ΓΣ Ελευθερούπολης 71-68

Οι Ίκαροι κατάφεραν να επιβληθούν της εντυπωσιακής Ελευθερούπολης, έστω και δύσκολα στο τέλος του αγώνα, σε ένα ματς που είχε ένταση και σασπένς μέχρι το φινάλε… αλλά και Ικάρους στο παρκέ και την κερκίδα που θα λύγιζαν οποιονδήποτε αντίπαλο απόψε! Δεν είναι η πραγματική εικόνα το 71-68… συνολικά και αδικεί τους Σερραίους,  διότι είχαν το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του αγών,  με την ΓΣΕ να κυνηγά το σκορ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η Σερραϊκή ομάδα ξεκίνησε με ορμή τον αγώνα και κατάφερε πολύ νωρίς να προηγηθεί με διψήφια διαφορά πόντων! Η άριστη άμυνα από τους παίκτες των Ικάρων οδήγησε στο αγαπημένο τους παιχνίδι στην επίθεση… τους αιφνιδιασμούς και την γρήγορη μεταφορά μπάλας πιάνοντας στον ύπνο την ΓΣΕ. Μπάμπης Σιδερίδης και Γιάννης Κακιούζης τράβηξαν black jack και το 21-11… που έγινε βέβαια 21-18 στο τέλος του δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει πλήρως τα γεγονότα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΓΣΕ με Βοιβατόπουλο και Σταμπουλή να βάζουν τα μεγάλα σουτ έξω από το ζωγραφιστό, έδωσαν ανάσες και προβλημάτισαν τους παίκτες του Κώστα Σίσκου. Οι όποιοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό της περιόδου, βάζοντας τα πάντα από την περιφέρεια (δυο τρίποντα από τους center Παπαδόπουλο-Κακιούζη) είναι ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατούσε, με τον κόσμο να επευφημεί σε κάθε φάση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΓΣΕ να μαζεύει την διαφορά στο 38-33.

Η τρίτη περίοδος τείνει να γίνει η αγαπημένη των Ικάρων για την φετινή χρονιά όπου οι Σερραίοι πατούν το γκάζι και στο ματς, χάθηκαν από τον αντίπαλο τους μέχρι και 11 πόντους μπροστά 51-40 και 54-44. Όμως ένα πεντάλεπτο black out… έφερε σχεδόν ισορροπία και τους φιλοξενούμενους να πιστεύουν στην ανατροπή αφού μείωσαν στο -4 (54-50).

Η τέταρτη περίοδος περιείχε Γκρανκιολικο-Χιτσκοκικο φινάλε… με τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες και τα πάντα να κρίνονται στα τελευταία λεπτά. Οι Ίκαροι με καλές άμυνες του Κακιούζη, κλεψίματα του Καραμπέκη και την ψυχραιμία των  Φώτογλου, Γεωργιανού και Παπαδόπουλου κατάφεραν να μην λυγίσουν και να πάρουν μια μεγάλη νίκη που ενδεχομένως θα τους δείξει τον δρόμο για την συνέχεια! Το τελικό 71-68 έγινε εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών στον πάγκο και στην εξέδρα!