Ήττα στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα για τον Ορφέα

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ 60-78 ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Με ήττα έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του ο Ορφέας, αφού δεν μπόρεσε να σημειώσει την πρώτη του νίκη κόντρα στην επίσης πεσμένη Α.Ε Κομοτηνής και από του χρόνου θα αγωνίζονται και οι δυο ομάδες στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου ήταν εξαιρετική στα πρώτα 15′ της αναμέτρησης,αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με την άμυνα ζώνης γύρισαν το παιχνίδι και έκτοτε δεν απειλήθηκαν σοβαρά φτάνοντας στην νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα +10 (25-15) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι “ζωγράφιζαν” στο παρκέ και βρίσκονταν σε πολύ καλή ημέρα. Στην 2η περίοδο ωστόσο και μετά το 15′ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και το 29-26 έγινε 36-43 στο 20′. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σκοπός μάχονταν στο να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι, όμως η διαφορά των 10 πόντων (53-63 στο 30′) δεν έπεσε πιο κάτω με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά να ξεφύγει ακόμη περισσότερο.

Πολύ λίγο κόσμο είχε το κλειστό του Σκοπού στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας για φέτος, με τους “ασπρόμαυρους” να κλείνουν τις υποχρεώσεις τους στην Γ’Εθνική την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στην πρωταθλήτρια Ελευθερούπολη.

Διαιτητές: Αγραφιώτης – Δέλλας

Δεκάλεπτα: 25-16, 36-43 (ημ.), 53-63, 60-78

Ορφέας (Σίσκος): Καραμπατζάκης, Γεωργόπουλος 6 (2), Δροσινός, Χατζής 16 (1), Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 6 (2), Καρακάσης 2, Γάτος 20, Σίμος 8, Σουρίδης, Καντζουρίδης 2.

Α.Ε. Κομοτηνής (Δαφτσής): Παπαδόπουλος 11 (3), Καραμανλής 5 (1), Μαγουλάς 18 (1), Κυφωνίδης 14 (1), Φωτακάκης, Σπέντζος 18 (2), Θεοδωρίδης 12.