Ήττα στον πόντο για τον Γ.Σ Σερρών στην έδρα του Αστέρα !

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  65-64  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Την δεύτερη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Γυμναστικός, ο οποίος έχασε στον πόντο από τον Αστέρα, σε μια ήττα ωστόσο που δεν του προκαλεί καμία ανησυχία. Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους κατέκτησαν την νίκη στις τελευταίες επιθέσεις. Οι “ταύροι” δεν έχασαν ούτε την διαφορά και έτσι εξασφάλισαν μια και καλή την 2η θέση στην κανονική περίοδο τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Ένα ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό των Ποταμουδίων. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με +8 (29-37).

Στην επανάληψη οι παίχτες του Μαγιάννη βελτίωσαν την απόδοση τους και μείωσαν σε 49-51 στο 30′ προσδίδοντας τεράστιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 62-62 ο Αθανασιάδης πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 64-62. Ο Γ.Σ Σερρών ήταν άστοχος, ο Αστέρας πέτυχε μια βολή (65-62) και κάνοντας φάουλ δεν άφησε ελπίδες στους φιλοξενούμενους για την νίκη. Έτσι μετά από 20 αγωνιστικές οι “πράσινοι” έχουν ρεκόρ 18-2,ενώ οι “κόκκινοι” 17-3.

Τα δεκάλεπτα: 13-18,29-37,49-51,65-64.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 8(1),Σαμαράς 2,Μπόζης 10,Σουλίδης,Αθανασιάδης 28(2),Ιωαννίδης 2, Σιδεράς 5,Γεωργιάδης 10.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 7(1),Λαδιάς,Χατζής 15(2),Ντινούδης 12(1),Γκολογκίνας,Ασημάκης 19(3), Καρακώστας 4,Γιαβρόπουλος 7,Ιωαννίδης.