Ήττα στις λεπτομέρειες και 0/2 ο Πανσερραϊκός !

ΜΕΝΤ  69-66  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ

Έπρεπε να αφήσει πίσω του την κακή πρεμιέρα και αυτό έκανε, αφού χάρη σε εξαιρετικό ξεκίνημα ο Πανσερραϊκός έδειχνε ικανός να αποδράσει με το διπλό από μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή της ΜΕΝΤ. Τα “λιοντάρια”,ωστόσο στην συνέχεια δεν είχαν την ίδια απόδοση και γνώρισαν την ήττα, όντας άστοχοι στις τελευταίες επιθέσεις της αναμέτρησης. Το τελικό 69-66 βρήκε τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν το 2/2 και τον Πανσερραϊκό να καλείται να βρει την πρώτη του νίκη υποδεχόμενος την ερχόμενη εβδομάδα τον Μέγα Αλέξανδρο.

Προσηλωμένοι και διαβασμένοι μπήκαν στο παρκέ οι παίχτες του Φ.Κοκολιού και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, όπου οι “κόκκινοι” ήταν μπροστά στο σκορ με 9-18. Στην 2η περίοδο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την πίεση τους και να κερδίζουν την μάχη των ριμπάουντ, ανανεώνοντας πολλές φορές τις επιθέσεις τους. Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-30.

Στην επανάληψη, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει της άλλης και υπερίσχυσε η δύναμη της έδρας. Η ΜΕΝΤ όντας στοιχειωδώς πιο εύστοχη σε κρίσιμα σουτ και σε βολές κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνος και να ρίξει τα “λιοντάρια” στο καναβάτσο. Παρά την ήττα, ο Πανσερραϊκός έδειξε διάθεση και πάθος και σίγουρα αυτό θα χρειαστεί και στην συνέχεια του πρωταθλήματος, ώστε να πάρει μπρος.

Διαιτητές: Μπούγλος Π-Τσάλλας
Δεκάλεπτα: 9-18, 34-30 (ημ.), 48-44, 69-66
ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 8(1), Ζεϊμπέκης 6(2), Ρόπουτης 14(1), Γκύζης 6, Μιχαηλίδης 14, Μπέλλος 4(1), Πασχαλίδης 17, Μανδράς, Σιόλογκας.
Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Συμεωνίδης 7, Γρίψιος 5, Γεωργιανός Ν. 3, Γεωργιανός Π. 15(1), Τράκας 5(1), Δημητρακάς, Δατσιάδης, Ντίνος 6(1), Θολιώτης 4, Σταματόπουλος, Κάτος 15(4), Χορτομάρης 6(1).