Έχασε… έδαφος το Παραλίμνιο κόντρα στον Άρη Αβάτου

Έχασε... έδαφος το Παραλίμνιο κόντρα στον Άρη Αβάτου

Ο Απόλλων Παραλιμνίου φιλοξενήθηκε από τον Άρη Αβάτου, γνωρίζοντας όμως την ήττα με
2-0 και στα τελευταία λεπτά, έχασε και τον Λιάρα με κόκκινη κάρτα, ο οποίος δεν θα
μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα του στο επόμενο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και να
μην δώσουν χώρους στην αντίπαλη ομάδα.

Ο Άρης Αβάτου βρήκε την ευκαιρία στο 13΄ λεπτό από στημένη φάση και άνοιξε το σκορ στο
παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Τσάπαρης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο
Χριστοφορίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Το γκολ φαίνεται πως…
ξύπνησε τους παίκτες του Απόλλων που προσπάθησαν να βγουν μπροστά, χάνοντας δύο
ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 16΄ λεπτό ο Κούτλας έκανε την κεφαλιά με
την μπάλα να περνάει άουτ ενώ στο 25΄ λεπτό ο Πεκρής έδωσε στον Καρυοφύλλη, με το
σουτ που επιχείρησε να καταλήγει εκτός εστίας. Η προώθηση των παικτών του Απόλλων
έδωσε χώρους στον Άρη Αβάτου και στο 25΄λεπτό ο Χριστοφορίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία
να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, καθώς του σουτ που έκανε
απομάκρυνε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση με το 1-0 να
χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε δυνατά, θέλοντας να πετύχει το τέρμα που θα… κλείδωνε
το παιχνίδι. Έφτασε κοντά να το πετύχει, στο 63΄ λεπτό με την κεφαλιά του Μπουλουτ,
όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Το δεύτερο γκολ ήρθε για τον Άρη, στο 65΄ λεπτό, όταν
ο Ψεμματάς βρήκε τον Γκέκα μέσα στην περιοχή και αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το
2-0 για τον Άρη Αβάτου. Ο Απόλλων έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 83΄ λεπτό, με
κεφαλιά του Γαϊδαρτζή η οποία όμως πέρασε άουτ και στο 87΄΄ λεπτό, με εκτέλεση φάουλ
του Καρυοφύλλη η οποία βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.