Έφτασε πολύ κοντά ο Γυμναστικός, αλλά ο ΚΑΟΔ απέδρασε στο φινάλε !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  65-68  ΚΑΟΔ

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ σασπένς, ενθουσιασμό και σκληρές άμυνες, ο Γυμναστικός έφτασε μια ανάσα από μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας. Ο ΚΑΟΔ, ωστόσο με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Κούμλελη να ηγείται της προσπάθειας των Δραμινών, απέδρασε από το κλειστό της Ομόνοιας και διατήρησε το αήττητο. Το επιθετικό “κόλλημα” στην τελευταία περίοδο και η κούραση των “ταύρων” έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων. Χατζής και Λαγός ήταν άστοχοι για να πάει το παιχνίδι στην παράταση και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα.

Αρκετά δυνατά μπήκαν στο παρκέ οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου (Ασημάκης-Χατζηστεφάνου οι κύριοι εκφραστές) και επέβαλαν τον ρυθμό τους έχοντας το πάνω χέρι καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους (23-14 στο 13′) με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-32. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν περισσότερο στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά οι “πράσινοι” κρατούσαν σθεναρή αντίσταση και έδειχναν το μεγάλο φαβορί για την επικράτηση.

Τα πράγματα άλλαξαν μετά το 30′ με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να βρουν σκορ και τους Δραμινούς να εκμεταλλεύονται τον Κούμλελη και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (62-64 στο 38′). Εν συνεχεία με βολές και από τις δυο ομάδες διαμορφώθηκε το 65-68 13” πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Χατζή δεν βρήκε στόχο, όπως και του Λαγού μετά από επιθετικό ριμπάουντ και έτσι η μπίλια έκατσε στον ΚΑΟΔ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16,40-32,54-50,65-68.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Λαδιάς,Λαγός 13(2),Ντίκογλου 6,Χατζής 15(2),Ντινούδης,Χατζηστεφάνου 18(1), Ασημάκης 11(1),Καρακώστας,Γιαβρόπουλος,Ιωαννίδης 2.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Καρατσομπάνης 7(1),Γαϊτανίδης Μ. 3,Κουταλίδης 2,Κουμλέλης 28(4),Λαζαρίδης 4(1), Αμπελακιώτης 20(3),Θεοδωρίδης,Χαρισμίδης 4.