Έφτασαν τις 10 νίκες οι Ίκαροι παρά την μέτρια εμφάνιση !

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ STIHL  68-60  ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

Με νίκη ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο οι Ίκαροι, οι οποίοι παρά την μέτρια εμφάνιση έφτασαν τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα σε σύνολο 12 αγώνων. Οι “κυανοκίτρινοι” για άλλο ένα παιχνίδι δεν έδειξαν τον καλό τους εαυτό και ζορίστηκαν αρκετά για να κάμψουν την αντίσταση του Κένταυρου, που μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ. Η ομάδα των Κακιούζη-Ρούλη δείχνει σημάδια κάμψης το τελευταίο διάστημα και χρειάζεται να συνέλθει άμεσα για να βρεθεί στα παλιά της στάνταρ.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Ίκαροι, οι οποίοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι στην επίθεση και δεχόμενοι εύκολα καλάθια, βρέθηκαν να χάνουν με 8-19 με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, Γκούτζιας και Κακιούζης έδωσαν λύσεις και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 33-35 με την εικόνα να αλλάζει άρδην.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 40-49, αλλά τους Σερραίους να μειώνουν σε 50-53 στο 30′. Το τρίποντο του Παρχαρίδη έβαλε τους Ικάρους μπροστά στο σκορ με 54-53 και έκτοτε δεν έχασαν το προβάδισμα με τον Γκούτζια να πετυχαίνει δυο καθοριστικά καλάθια και να δίνει την νίκη στην ομάδα του. Ακολουθεί το μεγάλο τοπικό ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό την ερχόμενη αγωνιστική για την πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου.

Δεκάλεπτα: 8-19, 33-35, 50-54, 68-60

Διαιτητές: Κολοκυθάς-Γρηγοριάδης

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης 8(2), Καμπέρης 2, Δαλαγκόζης 4, Κουτσοκώστας 2, Γκούτζιας 19, Παρχαρίδης 13(3), Χατζόπουλος, Δόξας, Μπίλιος, Κακιούζης 20(1).

Κένταυρος Καλλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 13(1), Βελισσαρίου 10(1), Χατζηλάμπρου, Μιχαηλίδης 3(1), Φουρκιώτης 5, Βούκα 3(1), Δασκαλάκης 6, Κιτσούλης 20(2).