Ένα δυνατό δεύτερο δεκάλεπτο αρκούσε στον Γυμναστικό-Προσπάθησε η Ηράκλεια!

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  81-61  Α.Ο ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ

Χωρίς να ζοριστεί ο Γυμναστικός κέρδισε την Ηράκλεια για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος,με το δεύτερο δεκάλεπτο να είναι και αυτό που έκρινε νωρίς την έκβαση της τοπικής αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 10-1 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας (έχουν όμως ένα παιχνίδι περισσότερο),ενώ οι “κόκκινοι” υποχώρησαν στο 3-7.

Όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (23-10). Στην 2η περίοδο,οι παίχτες του Μπουτάκογλου ξέφυγαν ακόμη περισσότερο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-18. Οι παίχτες του Νίκου Μάντζιου προσπάθησαν στην πορεία να μαζέψουν κάπως την διαφορά με το τελικό 81-61 να διαμορφώνεται στην 4η περίοδο.

Αρκετό χρόνο συμμετοχής στους παίδες που είχε στην αποστολή έδωσε ο Μπουτάκογλου. Τέσσερις διψήφιους παίχτες είχε ο Γ.Σ Σερρών,ενώ από την άλλη ο Κούτλης για άλλη μια φορά ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-10, 46-18 (ημ.), 70-41, 81-61
kafeanodos Γ.Σ.Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Κυριακόπουλος 2, Μητρούδης 4, Σκαλιστής 14 (2), Aποστολίδης 1, Χατζής 14 (1), Ντινούδης 14 (2), Γκολογκίνας 10 (2), Ασημάκης 9 (1), Καρακώστας 4 (1), Καλπατζίδης 3, Ιωαννίδης 6.
Ηράκλεια (Μάντζιος): Κουρτίδης 7, Ατλάσης 6, Μέσσας 9, Παναγιωτίδης 3 (1), Ιβαντζίκης 6 (1), Βεζύρης 9, Κούτλης 17, Τοπολίγκας 4 (1).