Ένα βήμα μακριά από το Final 4 ο Πανσερραϊκός BC!

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των “φοιτητών” από το Δημοκρίτειο, να κερδίσει με 61-50 και να κάνει το 1-0 στην σειρά πηγαίνοντας την ερχόμενη εβδομάδα στην Κομοτηνή για να “σκουπίσει” την σειρά και να προκριθεί στην επόμενη φάση. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν επρόκειτο να είναι εύκολο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως είναι μια μαχητική ομάδα με αρκετά θετικά στοιχεία αλλά και με τρανταχτές αδυναμίες (βλ. περιφερειακό σουτ, λάθος εκμετάλλευση του Στασινόπουλου).

Καλύτερος στα σημεία ο Πανσερραϊκός, κακό θέαμα στο πρώτο μέρος…

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και είναι αξιοσημείωτο πως σημείωσαν μόλις 23 πόντους και οι δυο μαζί στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό γιατί ο Τσανάκας ήταν “ζεστός” από την περιφέρεια. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Πανσερραϊκό να προηγείται με 14-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα “λιοντάρια” συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά δεν μπορούσαν να αυξήσουν πιο πολύ την διαφορά με την άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων να αποδίδει καρπούς και να τους κρατάει στην αναμέτρηση, παρότι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 21 πόντους και πολύ χαμηλά ποσοστά επιθετικά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 28-21 και ελπίδα για ένα καλύτερο μισό…

Καθάρισε στην 4η περίοδο…

Στην επανάληψη το Δημοκρίτειο με μπροστάρη τον Χατζηπαυλίδη μείωσε στον πόντο (30-29),αλλά οι “κόκκινοι” παίζοντας αποτελεσματική άμυνα και βρίσκοντας καλάθια από Ιακωβίδη και Καρασαββίδη ανέβασαν και πάλι την διαφορά (37-31). Οι “φοιτητές” μείωσαν εκ νέου, αλλά η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +6 για τους γηπεδούχους (45-39). Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο με το σκορ στο 48-43 η άμυνα ζώνης του Δημοκριτείου άλλαξε (αναίτια) σε man-to-man κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Πανσερραϊκός που με μπροστάρηδες τους Χατζηστεφάνου και Χατζηανδρέου εξασφάλισαν μεγάλη διαφορά (60-43) 4′ πριν το τέλος. Η “σεμνή” τελετή έλαβε τέλος με τους παίχτες του Φ.Κοκολιού να πανηγυρίζουν μαζί με το ένθερμο κοινό την νίκη και να βάζουν πλώρη για την τελική τετράδα.

Διαιτητές: Δημάδης – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 14-9, 28-21 (ημ.), 45-39, 61-50

Πανσερραϊκός (ΚΡΙ ΚΡΙ): Σταματόπουλος, Ιακωβίδης 8 (1), Γεωργιανός 3, Αποστολίδης, Καρασαββίδης 5, Φραγκούλης 5 (1), Τσανάκας 7 (2), Χατζηστεφάνου 13 (2), Χατζηανδρέου 12, Παρχαρίδης 8 (2).

Δημοκρίτειο (Δόλωμα): Φραντζεσκάκης 2, Σαριμπαλίδης 2, Πολίτης, Πανταζής-Περγαμηνέλης 1, Λάππας 2, Κώστας, Χατζηπαυλίδης 16 (2), Ρυακιωτάκης 4, Στασινόπουλος 13, Οικονομάκης 6, Zoλώτας 4 (1).

Τα σημεία

# Κατάμεστο ήταν στην σημερινή συνάντηση το “κλουβί” της Ομόνοιας με τους οπαδούς να δημιουργούν μια πάρα πολύ καλή και μπασκετική ατμόσφαιρα.

# Κακό θέαμα από τις δυο ομάδες με τον Πανσερραϊκό, ωστόσο να κρίνεται δίκαιος νικητής.

# “Χάλασε” το μυαλό των παιχτών του Πανσερραϊκού με την αδιάκοπη άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων.

# Πλήγμα για τους γηπεδούχους το αμυντικό ριμπάουντ (οι παίχτες του Δημοκριτείο έκαναν πάμπολλες δεύτερες και τρίτες επιθέσεις), ενώ για τους “φοιτητές” η τεράστια αστοχία τους και τα λάθη σε καίρια σημεία.

# Μπορεί από σκορ και θέαμα να μην είχαμε στον ΟΒΑ, αλλά είχαμε σκληρές άμυνες και μπόλικο ξύλο (μπασκετικό).