Έκανε το “χρέος” του και πήρε την πρώτη του νίκη ο Πανσερραϊκός STIHL !

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ
  55-73  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL

Με εύκολη επικράτηση συνδυάστηκε η πρώτη φετινή νίκη των “λιονταριών” στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Ο Πανσερραϊκός δικαίωσε τις προσδοκίες και έφτασε σε μια σημαντική νίκη απέναντι στον Πολύγυρο παίρνοντας σημαντική διαφορά από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, τα “λιοντάρια” ανέβασαν την απόδοση τους και στην άμυνα και στην επίθεση κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (24-35) με τους Μάντζιο, Γεωργιανό να είναι οι κινητήριοι μοχλοί.

Μπαίνοντας αποφασιστικά και παίζοντας ακόμη πιο δυνατή άμυνα, οι “κόκκινοι” βρήκαν εύκολα καλάθια και δεν συνάντησαν δυσκολίες από την ομάδα της Χαλκιδικής. Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 34-52 στο 30′ και κάπως έτσι έφτασε στο άνετο διπλό με το τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτάει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μάντζιος (23π.) και Γεωργιανός (19π.) πέτυχαν μαζί 42 (!) πόντους και έδωσαν το έναυσμα στην ομάδα τους, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα και πλέον στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά το ερχόμενο Σάββατο.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χρυσάφης – Κανελλίδης

Δεκάλεπτα: 13-19, 24-35, 32-54 (ημ.), 55-73

ΑΟ Πολυγύρου (Χαλκιάς): Σμυρλής 1, Ζεϊμπέκης 11(3), Γαϊτάνης 10(3), Τσιακλάγκανος 9(3), Καναράς 13(1), Παντελεήμων, Τσοπουρίδης, Καρακύργιος, Χατζηλάμπρου, Σταυριανόπουλος 11, Φουρκιώτης.

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 8, Αχτσής 6 (2), Μάντζιος 23, Γεωργιανός 19 (2), Ντίνος 6 (1), Χριστοδούλου 5, Μπίλιος 3 (1), Κεραμάρης 3, Γρίψιος, Αποστολίδης.

Τα αποτελέσματα

ΔΕΚΑ-ΠΣ Ευκαρπίας 25-11(10), 35-26(20), 48-49(30), 65-65(κ.α.), 78-68(τελικό)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Λεύκιππος Ξάνθης 18-13(10), 33-20(20), 51-30(30), 65-53(τελικό)

ΧΑΝΘ-Μακεδονικός 8-18(10), 25-30(20), 36-47(30), 52-67(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-ΚΣ Γέφυρας 16-22(12), 29-36(20), 44-52(30), 51-73(τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-Πανσερραϊκός 15-19(10), 24-35(20), 44-66(35), 55-73(τελικό)

Ρεπό: Σταυρούπολη ΕΚ