Έδωσε δικαιώματα… ο Πανσερραϊκός με το βαρύ 3-0 απο το Νέστο!

Έδωσε δικαιώματα... ο Πανσερραϊκός με το βαρύ 3-0 απο το Νέστο!

Post Match SSN | ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-0

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για τον Πανσερραϊκό, που εκτός έδρας δεν καταφέρνει να πάρει αυτό που του αναλογεί βάση ρόστερ και προσπάθειας στον αγωνιστικό χώρο. Οι χαμένες ευκαιρίες και οι ελειψεις στην άμυνα (Κούτλας-Ιβαντζίκης) και στην μεσαία γραμμή (Αναστασοπουλος-Πολυζος) ήταν σημαντικές και φάνηκαν αλλά το τελικό 3-0 απογοητεύει άπαντες στην ομάδα και τον κόσμο της. Οι «κόκκινοι» θα πρέπει να πάρουν όλα τα ματς από εδώ και πέρα ώστε και την τρίτη θέση να κατακτήσουν και να αποδείξουν στο φίλαθλο κοινό, ότι άξιζαν κάτι παραπάνω την φετινή χρόνια. Διότι ο Πανσερραϊκός αδικήθηκε και με την ελλειπή προετοιμασια και από την διαιτησία, σε κρίσιμα ματς, αν θέλουμε να τα γράφουμε όλα.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Βαριά ήττα με σκορ 3-0 από τον πρωτοπόρο Νέστο Χρυσούπολης εκτός έδρας γνώρισε ο Πανσερραϊκός και σε συνδυασμό με τη νίκη του Παραλιμνίου, έμεινε πίσω στην διεκδίκηση της τρίτης θέσης. Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της χθεσινής συνεχούς βροχόπτωσης, η Σερραϊκή ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, είχε τρεις καλές φάσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα με τους Παπαβασιλείου και Γκούρτσα (2). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μικρτσιαν, το οποίο κέρδισε ο Παρουτσής από τον Μπάρδα, ενώ στο 40′ ο Γκουτσίδης με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο γκολ του Νέστου. Στο β’ μέρος δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα αγώνα, με τον Ηλία Εγγονίδη να αναγκάζεται σε δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς είδε ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει το ματς ο Γκούρτσας λόγω ενοχλήσεων, όπως και ο Μακούσης. Οι «κόκκινοι» προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί κυρίως με μακρινά σουτ του Παπαβασιλείου όμως το τελικό 3-0 σημείωσε ο Μπέλιτς στο 85ο λεπτό. Στο τέλος του ματς ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Ηλίας Εγγονίδης χαρακτήρισε το σκορ «πλασματικό καθώς θα μπορούσαμε με τις ευκαιρίες που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουμε κάποιο γκολ».