Έγκλημα και τιμωρία !

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ  53-56  ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ    (0-2)

Απίστευτο παιχνίδι στον Σκοπό με τον τοπικό Ορφέα να “σφιχταγκαλιάζει” την νίκη δυο λεπτά πριν το φινάλε,αλλά τον Εθνικό να κάνει την ολική ανατροπή με απροσδόκητο ήρωα τον Σισίου, ο οποίος μπήκε στο 37′ (!) και πέτυχε 10 (!) σερί πόντους. Ο Ορφέας πραγματικά μπορεί να χαρακτηριστεί ως ιδανικός αυτόχειρας σε ένα παιχνίδι, που κανείς δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη με βάση τα όσα συνέβησαν στα 38′ της αναμέτρησης.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…

Ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο μέρος στο κλειστό του Ορφέα, με τους μικρούς φίλους της ομάδας να δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +3 (12-15) για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης, ενώ οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 25-25.

Γεμάτος ενέργεια και ενθουσιασμό μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας, που κατάφερε να πάρει μια διαφορά 6 πόντων (33-27). Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και πήραν βραχεία κεφαλή με την λήξη της τρίτης περιόδου (37-38). Οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη ξεκίνησαν ιδανικά και την 4η περίοδο και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 52-44… 2’08 πριν το φινάλε. Και εκεί που όλοι περίμεναν την νίκη και την ισοφάριση της σειράς, ο προπονητής του Εθνικού πέρασε στο παιχνίδι τον Σισίου που απεδείχθη καθοριστικός. Δυο τρίποντα από τις γωνίες έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι, 52-50 1’10 για το φινάλε. Ο ίδιος παίχτης ακολούθως πέτυχε δίποντο και στην συνέχεια διαμόρφωσε το 52-54 με καλάθι στον αιφνιδιασμό ύστερα από λάθος του Σκοπού (10 σερί πόντους μέσα σε 1’5 λεπτό). Στα 18” ο Λαγός κέρδισε το φάουλ και πήγε στις βολές αδυνατώντας ωστόσο να πετύχει 2/2. Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής έκανε το 53-54,ενώ ο Κιτσόπουλος διαμόρφωσε το 53-56 με 2/2 βολές στα 13”. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ στην τελευταία επίθεση,αλλά ο Λαγός αστόχησε δυο φορές έξω από τα 6.75 και δεν μπόρεσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του Σκοπού που όμως πίκρανε τους γηπεδούχους, που έχασαν δικό τους παιχνίδι. Μετά την νίκη η ομάδα του Εθνικού ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς, καθώς προκρίθηκε στην τετράδα. Κάπου εδώ, το ταξίδι του Ορφέα έφτασε στο τέλος του για την φετινή χρονιά με άσχημο τρόπο, αφού οι “ασπρόμαυροι” άξιζαν την νίκη. Άκρως επιτυχημένη η χρονιά για την νεανική ομάδα του Γκαβανόζη.

Διαιτητές: Δημάδης-Νέδογλου Ζ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15,25-25,37-38,53-56.

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 2,Καραμπατζάκης 1,Γεωργόπουλος 4,Δροσινός 1,Λαγός 18(3),Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 5(1), Θεοφανίδης,Γάτος 6,Γιοβάνης 4,Λουλούδης 10(1),Χαβαλές 2.

Εθνικός Αλεξ/πολης (Τελούδης): Κιτσόπουλος 14(2),Σιταρίδης 5(1),Θεολογίδης,Σισίου 10(2),Παπαδούδης 3,Τσάγιας 4, Γεροκώστας,Θεοχαρίδης 3(1),Πασσιάς 8(2),Κανάκης 9(1), Παπαλαμπίδης.

Η σειρά… Ορφέας Ν.Σκοπού (4) – Εθνικός Αλεξ/πολης (1)    0-2

1ο παιχνίδι: Εθνικός Αλεξ/πολης (1) – Ορφέας Ν.Σκοπού (4)   66-47

2ο παιχνίδι: Ορφέας Ν.Σκοπού (4) – Εθνικός Αλεξ/πολης (1)   53-56