Άξιος νικητής ο ΑΟΣ στο ντέρμπι, έβαλε “φωτιά” στο πρωτάθλημα!

Άξιος νικητής ο ΑΟΣ στο ντέρμπι, έβαλε "φωτιά" στο πρωτάθλημα!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 65-70 Α.Ο.Σ

Μια τεράστια νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Σ στο τοπικό ντέρμπι των Σερρών απέναντι στον Πανσερραϊκό, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Οι “πράσινοι” έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Ασημάκη πήραν ρεβάνς για τις δυο ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο αντίστοιχα στις προηγούμενες αναμετρήσεις μεταξύ των δυο ομάδων. Σε ένα παιχνίδι αντάξιο των προσδοκιών οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου με την νίκη τους βάζουν “μπουρλότο” στο πρωτάθλημα, καθώς πλέον οι δυο πρώτες θέσεις είναι ανοιχτές.
Στο κατάμεστο γήπεδο της Ομόνοιας η φορμαρισμένη ομάδα του “τριφυλλιού” έδειξε από την αρχή τα “δόντια” της και προηγήθηκε με 5-11, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και διαμόρφωσαν το 19-17 για το 1ο δεκάλεπτο. Στην 2η περίοδο ο Α.Ο.Σ συνέχισε να προκαλεί πονοκέφαλο στον κόουτς του Πανσερραϊκού, που δεν έβρισκε αντίδοτο στο μαρκάρισμα του Ασημάκη, με αποτέλεσμα οι τυπικά φιλοξενούμενοι να έχουν το +3 (35-38) στο 20′ της αναμέτρησης, αλλά να χάνουν τον Γιαβρόπουλο λόγω αποβολής με δυο τεχνικές ποινές.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Πανσερραϊκό, που με βάση την άμυνα πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με το 52-49 να είναι το σκορ και ένα δεκάλεπτο να απομένει. Στην κρίσιμη τελευταία περίοδο οι “πράσινοι” έδειξαν να θέλουν περισσότερο το ροζ φύλλο αγώνος και με κομβικό τρίποντο του Ασημάκη (57-65) ουσιαστικά “καθάρισαν” με την υπόθεση νίκη. Ο Πανσερραϊκός δεν μπόρεσε να ανατρέψει την όλη κατάσταση, αλλά τουλάχιστον κράτησε την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού και κάτι τέτοιο ίσως παίξει ρόλο για την τελική βαθμολογία.
Στις δηλώσεις του στο “SSN” από την πλευρά των νικητών ο Γιάννης Μπουτάκογλου ανέφερε : ” Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση μας. Η νίκη είναι των παιδιών που τα έδωσαν όλα πραγματικά και είμαι πολύ περήφανος για αυτούς. Πιστεύω ήταν ένα ωραίο παιχνίδι και πως δίκαια κερδίσαμε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Δεν πήραμε και την διαφορά,αλλά αυτό δεν μετράει καθόλου, καθώς πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που είχαμε γνωρίσει δυο ήττες”.
Από την άλλη πλευρά ο Φώτης Κοκολιός ανέφερε τα εξής: ” Κάναμε ένα άσχημο παιχνίδι σήμερα από όλες τις απόψεις. Δεν κάναμε αυτά που έπρεπε στην άμυνα και με εξαίρεση κάποια διαστήματα ήμασταν πολύ νευρικοί και μπροστά αδυνατώντας να βρούμε ρυθμό. Θεωρώ πως ο Α.Ο.Σ πέτυχε μια δίκαιη νίκη και θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου. Ίσως αποδειχθεί καλή αυτή η ήττα για την συνέχεια,γιατί ήρθε σχετικά νωρίς”.
Τα Δεκάλεπτα: 19-17, 35-38 (ημ.), 52-49, 65-70

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Ιακωβίδης 7 (1), Γεωργιανός 11, Καρασαββίδης 2, Αποστολίδης, Φραγκούλης 7 (1), Χατζηστεφάνου 11 (1), Παρχαρίδης 14 (3), Γρίψιος 13, Τσανάκας, Σταματόπουλος.

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Λαδιάς 4 (1), Μποζουτσίδης 12 (4), Παπαδόπουλος 2, Δεληγιάννης 8, Καρακώστας 5, Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης 1, Ασημάκης 34 (2).

Τα σημεία:

# Πλήθος κόσμου παρακολούθησε την αναμέτρηση, με το παιχνίδι να δικαιώνει τις προσδοκίες του κοινού. Περισσότερους φιλάθλους από κάθε άλλη φορά ίσως είχε σήμερα το κλειστό της Ομόνοιας.

# Με το αριστερό μπήκε το 2018 για τον Πανσερραϊκό, που γνώρισε την 1η του ήττα έπειτα από 11 αγώνες.

# Ψυχωμένη εμφάνιση από τους παίχτες του Μπουτάκογλου ,με τον Ασημάκη για άλλο ένα παιχνίδι να κάνει τα πάντα.

# Από την στιγμή που ο αγώνας πήγε περισσότερο στην δύναμη παρά στην ταχύτητα οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικό πλεονέκτημα.

# Ο επόμενος αγώνας του Α.Ο.Σ στην Δράμα με τον ΚΑΟΔ θα κρίνει σε καίριο βαθμό τις πρώτες δυο θέσεις και το πλεονέκτημα έδρας.
# Ευκαιρία για ανασυγκρότηση έχει ο Πανσερραϊκός μετά την σημερινή ήττα.