Άξιζε την νίκη η Ηράκλεια,αλλά την στερήθηκε από το διαιτητικό δίδυμο !

ΠΑΓΓΑΙΟ  79-67  ΗΡΑΚΛΕΙΑ

Σε ένα παιχνίδι,που ξεκίνησε στις 17:00 το απόγευμα του Σαββάτου και τελείωσε λίγο πριν τις 21:00 (χρειάστηκε και αστυνομική δύναμη για να ολοκληρωθεί ο αγώνας) η Ηράκλεια γνώρισε την ήττα στο Παγγαίο. Η ομάδα του Νίκου Μάντζιου παρότι έπαιξε πολύ καλά,ότι και να έκανε στην αναμέτρηση δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει νικήτρια από το κλειστό της Γεωργιανής. Οι διαιτητές Λάλλα και Σαρόγλου έκαναν τρομερά πράγματα και ήταν οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης με τους “κόκκινους” να έχουν φριχτά παράπονα. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Η ομάδα της Ηράκλειας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-22 στο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους και να ισοφαρίζουν σε 38-38 με το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν το ίδιο καλά στο παιχνίδι, με τους διαιτητές να μπαίνουν στην εξίσωση. Το Παγγαίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (56-49). Η Ηράκλεια προσπάθησε να κάνει την ανατροπή,αλλά οι διαιτητές έβγαλαν με φάουλ τόσο τους Παναγιωτίδη και Κουντουρά,όσο και τον Κούτλη 6′ πριν το φινάλε,από τον οποίο μάλιστα κράτησαν και το δελτίο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις 3′ πριν το φινάλε,αλλά ήταν αδύνατο να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος. Στα πραγματικά αξιομνημόνευτα τα φάουλ των δυο ομάδων. Το Παγγαίο σούταρε 46 (!!!) βολές και πέτυχε 23,ενώ η Ηράκλεια σούταρε μόλις 17 και πέτυχε τις 11.

Διαιτητές: Λάλλα-Σαρόγλου

Παγγαίο(Αμπεριάδης): Καντιφούδης,Βενέτης 9,Κούκος 24(1),Σπανός 2,Ντιπ 14(1),Σιναπούδης 6,Μακρής 13, Ρωσίδης,Τούμπας 11,Κοιδάκης.

Ηράκλεια(Μάντζιος): Ράμναλης,Ατλάσης 4,Αποστολάκης 11(2),Μέσσας 16(1),Παναγιωτίδης 7,Κουτσάκης,Κουντουράς 3(1),Λαζαρίδης 3(1),Κούτλης 21(2),Κουρτίδης 2.