Άντεξε ο Πανσερραϊκός και πήρε σπουδαία νίκη επί του μαχητικού Αστέρα!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  77-70  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Μεγάλος νικητής της Σαββατιάτικης αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός, ο οποίος κατάφερε έστω και πολύ δύσκολα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αστέρα Καβάλας και να βάλει σταθερές βάσεις για την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι “κόκκινοι” είχαν να αντιμετωπίσουν μια μαχητική ομάδα,που δεν το έβαλε ποτέ κάτω και πάντοτε είχε τον τρόπο να γυρίζει στην αναμέτρηση. Οι παίχτες του Φ.Κοκολιού,ωστόσο ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και έφτασαν σε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος. Σκορ,θέαμα,ένταση και ντέρμπι…ευχαριστήθηκαν μπάσκετ οι θεατές,που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και όντας ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια (τρίποντα από Τράκα,Χατζηστεφάνου,Γεωργιανό) πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι μετά το αρχικό νωθρό ξεκίνημα μπήκαν στην εξίσωση του παιχνιδιού και με λύσεις από την περιφέρεια μείωσαν σε 26-21 στο δεκάλεπτο.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Λ.Μαγιάννη έδειξαν πιο αποφασιστικοί και με τον Αθανασιάδη να “πυροβολεί” από παντού ισοφάρισαν σε 36-36 3′ πριν το ημίχρονο. Τα “λιοντάρια” βελτίωσαν την άμυνα τους και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +4 (41-37).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα και με καλάθια από Συμεωνίδη,Τράκα ξέφυγαν με 7 (47-40,56-49),όμως οι Καβαλιώτες έβρισκαν τις απαντήσεις και με τον Μπόζη να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια μείωσαν σε 58-55. Στην καθοριστική 4η περίοδο το παιχνίδι ήταν σε τεντωμένο σχοινί (65-64 με τρίποντο του Αθανασιάδη) με τους “κόκκινους” να προηγούνται με 70-67 στο 37′. Ένα τρίποντο του Σουλίδη 1’5 πριν το τέλος έφερε τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία,ώσπου ήρθε ένα τεράστιο τρίποντο από τον Γεωργιανό,που διαμόρφωσε το 73-70. Ένα εύκολο καλάθι του Πεχλιβάνη και δυο βολές του ίδιου έφταναν για την πολύτιμη νίκη, με τον Αστέρα να είναι άστοχος στις τελευταίες επιθέσεις.

Πλέον,τα “λιοντάρια” ανέβηκαν στο 16-1 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου “καπάρωσαν” την 1η θέση ενόψει playoffs,καθώς ο ΚΑΟΔ δεν φαίνεται ικανός να του βάλει εμπόδια,στο μοναδικό δύσκολο παιχνίδι στις εναπομείναντες αγωνιστικές.

Διαιτητές: Δημάδης-Γιαννούλης

Τα δεκάλεπτα: 26-21,41-37,59-55,77-70.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Πεχλιβάνης 11(1),Φραγκούλης,Γεωργιανός 15(3),Ιωσηφίδης 4,Τράκας 15(2), Χορτομάρης, Συμεωνίδης 12,Χατζηστεφάνου 13(4),Παρχαρίδης 4(1),Τσανάκας 3(1).

Αστέρας Καβάλας(Μαγιάννης): Παπαζώτος 5(1),Σαμαράς,Μπόζης 12,Σουλίδης 9(3),Αθανασιάδης 24(5),Ιωαννίδης 9(2),Γεωργιάδης 11.

Τα σημεία

# Παιχνίδι αντάξιο της βαθμολογίας, αυτό του Σαββάτου. Ένας Πανσερραϊκός, που “καιγόταν” για την νίκη και ένας Αστέρας που έδωσε ότι είχε για να μπει στο κόλπο της προνομιούχας 2ης θέσης.

# Σημαντικές λύσεις από τον Γεωργιανό για τους γηπεδούχους στα κρίσιμα, που πήραν πολλά από την πολύ καλή δημιουργία από τον Συμεωνίδη. Πεχλιβάνης,Τράκας και Χατζηστεφάνου είχαν από καλά διαστήματα, με τους Ιωσηφίδη και Παρχαρίδη να βοηθούν σε άμυνα.

# Τρομερή εμφάνιση από τον Αθανασιάδη,που παρά την υπερβολική πίεση που δέχτηκε, η εμπειρία του και η ευστοχία του λίγο έφτασε να στερήσει την νίκη από τους γηπεδούχους.  Πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Μπόζης για τον Αστέρα,που τα έδωσε όλα.

# Συνέχεια πάνω στο σκορ τα “λιοντάρια”,συνεχώς απαντούσαν οι Καβαλιώτες,που δεν άφησαν σε καμία περίπτωση το σκορ να ξεφύγει.