Άνετη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τον Πανσερραϊκό !

Α.Ε ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ  56-85  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Άνετο πέρασμα από την Κομοτηνή για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος έκανε επίδειξη δύναμης στην γειτονική πόλη και πήρε το ένα από τα δυο εισιτήρια του τελικού του κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης”. Η ομάδα του Φ.Κοκολιού με εξαιρετικό πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους, που υπέκυψαν στην ανωτερότητα των “λιονταριών”.

Οι “κόκκινοι” ξεκίνησαν εξαιρετικά στην πρώτη περίοδο και με καλή επιθετική λειτουργία ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +16 (14-30) με λύσεις από Παρχαρίδη,Χατζηστεφάνου,Φραγκούλη,Γεωργιανό και Ιωσηφίδη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 12 (31-43) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη,ωστόσο τα “λιοντάρια” παίζοντας έξυπνα και στις δυο πλευρές του γηπέδου ξέφυγαν για τα καλά, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα. Το 31-43 στο 20′ μετατράπηκε σε 39-67 στο 30′ με πολλούς αιφνιδιασμούς και καλάθια στο post από τον Συμεωνίδη και κάπως έτσι μπήκαν οι βάσεις για την συμμετοχή του Πανσερραϊκού στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αστέρας Καβάλας-Ίκαροι (U20).

Τα δεκάλεπτα: 14-30,31-43,39-67,56-85.