“Άλωσε” την Δράμα με κατάθεση ψυχής ο Γ.Σ Σερρών !

"Άλωσε" την Δράμα με κατάθεση ψυχής ο Γ.Σ Σερρών !

ΚΑΟΔ  61-66  Γ.Σ ΣΕΡΡΩΝ

Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία νίκη για τον Γ.Σ Σερρών, ο οποίος σημείωσε το διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μια ομάδα, που θα διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Αποστολή εξετελέσθη για τον Γυμναστικό με τους Σερραίους να πανηγυρίζουν το 5ο τους ροζ φύλλο αγώνος σε 6 αναμετρήσεις.

Οι “ταύροι” μπήκαν νωχελικά στο παρκέ του Κραχτίδη και οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα δυνατά τους στοιχεία προηγήθηκαν με 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους,αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο ισόπαλο 33-33.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στην 3η περίοδο και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (53-53). Στην καθοριστική 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν περισσότερες ανάσες και πιο καθαρό μυαλό και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του ΚΑΟΔ, που παρότι πέτυχε μεγάλα καλάθια δεν μπόρεσε να κερδίσει.

Χαρακτήρα νικητή έδειξαν οι “πράσινοι”, που παρά τις σημαντικές απουσίες των Γιαβρόπουλου,Σκαλιστή και Μποζουτσίδη έφτασαν σε μια νίκη ουσίας και ψυχολογίας. Ασημάκης,Ιωαννίδης και Χατζής διακρίθηκαν για τους φιλοξενούμενους,ενώ ο Μανιώτης ξεχώρισε από τον ΚΑΟΔ. Την Τετάρτη στις 18:45 ο Γυμναστικός θα υποδεχθεί την Προσοτσάνη στην εμβόλιμη 1η αγωνιστική. Το παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες είχε κατακυρωθεί υπέρ του Γ.Σ Σερρών,ωστόσο η ένσταση των φιλοξενούμενων “έπιασε” τόπο και έτσι οι δυο ομάδες θα αγωνιστούν σε λιγότερο από 72 ώρες.

Τα δεκάλεπτα: 18-16,33-31,53-53,61-66.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 22(2),Γιάγκου 8,Μελιάδης 11(3),Καλογιαντσίδης 2,Τοσουνίδης 6,Μποβασιανός 4, Ταχυρίδης 4,Σαββόγλου 4.

Γ.Σ Σερρών(Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 4,Λαδιάς 3(1),Καρακώστας 7(2),Ιωαννίδης 16,Ασημάκης 23(1), Χατζής 12(1),Ντίκογλου 1.