“Φόρτσαρε” στο β’ μέρος και πανηγύρισε την πρόκριση ο Πανσερραϊκός κόντρα στην Ευκαρπία !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  73-47  ΕΥΚΑΡΠΙΑ

Ένα ημίχρονο “ζόρισε” τους γηπεδούχους η Ευκαρπία, η οποία προβλημάτισε τους “κόκκινους” ιδίως στο α’ δεκάλεπτο. Στην συνέχεια, ο Πανσερραϊκός δικαίωσε τα προγνωστικά που τον έδιναν μεγάλο φαβορί, ανέβασε την απόδοση του στην επίθεση, “έσφιξε” αμυντικά και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην δεύτερη του πρόκριση στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος. Στην Β’ Φάση, τα “λιοντάρια” θα παίξουν και πάλι εντός έδρας αντιμετωπίζοντας την ισχυρή ΔΕΚΑ (12/10).

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε απρόσμενα, καθώς οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και με τον Πανσερραϊκό να είναι πολύ νευρικός, προηγήθηκαν με 5-12. Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη μείωσε στους 3 (11-14) με την λήξη του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι ξεκλείδωσαν την άμυνα της Ευκαρπίας και μπήκαν σε θέση οδηγού με τους φιλοξενούμενους παρά την καλή εικόνα τους να μένουν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (34-27) στο ημίχρονο.

Ο Πανσερραϊκός από την στιγμή, που βρήκε τον τρόπο δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Θεσσαλονικείς και όσο περνούσε η ώρα αύξανε την διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-41. Στην 4η περίοδο, οι “κόκκινοι” πάτησαν το γκάζι και πήραν μια ευρεία νίκη έχοντας για κορυφαίο τον Κεραμάρη.

Στα αρνητικά του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Αχτσή στον καρπό κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τον νεαρό γκαρντ να “σφαδάζει” από τον πόνο και να μεταφέρεται στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών για εξετάσεις. Κεραμάρης και Μιλόσεβιτς οι πρώτοι σκόρερ για τα “λιοντάρια”, πετυχαίνοντας μαζί 38 πόντους (!). Δεν αγωνίστηκαν Ντίνος και Νικολόπουλος.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηχαρίσης – Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 11-14, 34-27 (ημ.), 54-41, 73-47

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 19 (3), Γρίψιος 8, Αχτσής 6 (2), Γεωργιανός 1, Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 19 (3), Μπίλιος 10 (2), Μάντζιος 8, Αποστολίδης.

Π.Σ. Ευκαρπίας (Δαδάλας): Βογιατζής, Μουρατίδης 5 (1), Τζίμας, Κρίτσικας 11, Μούμογλου, Κράσι, Βάνης 9 (2), Παγώνης 7, Μπάδης 6, Τσίγκας 9 (1), Καπλάνης.