spot_imgspot_img

“Υπέκυψε” στο Σιδηρόκαστρο και ο πρωτοπόρος Κ.Α.Ο.Δ με το Ρούπελ να εκμεταλλεύεται την έδρα του και να πανηγυρίζει τεράστια νίκη !

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

ΡΟΥΠΕΛ  71-70  Κ.Α.Ο.Δ

Μεγάλη εμφάνιση ιδίως για 27′ πραγματοποίησε το Ρούπελ, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε στήσει “πάρτι” μαζί με το τρομερό κοινό του και βρέθηκε στο +16 (62-46) απέναντι στους Δραμινούς, που το απόγευμα της Κυριακής γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κ.Α.Ο.Δ πίεσε περισσότερο στην συνέχεια, έδειξε την ποιότητα της και πέρασε και μπροστά με 69-70 (!!) 19” πριν την λήξη. Ο Κάτος, ωστόσο ευστόχησε και στις 2 βολές, η άμυνα βγήκε μαζί με τον εκκωφαντικό θόρυβο των φιλάθλων και το χέρι του Σιδερίδη, που μπλόκαρε τον Γρούδο και κάπως έτσι οι “μπλε” πανηγύρισαν έξαλλα μια σπουδαία νίκη που ήθελαν και έψαχναν διακαώς.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης, το Ρούπελ μπήκε εξαιρετικά και προηγήθηκε με 25-15 στο δεκάλεπτο χάρη στην ενέργεια και την ευστοχία του. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Φώτη Κοκολιού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με 44-26 για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-32, με τους “μπλε” να έχουν 8 εύστοχα τρίποντα

Στην 3η περίοδο, οι Δραμινοί προσπάθησαν περισσότερο, το Ρούπελ ωστόσο είχε απαντήσεις και προηγήθηκε με 62-46 για να μειώσει ο Κ.Α.Ο.Δ σε 62-53 στο τέλος του δεκαλέπτου δίνοντας άλλη διάσταση στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά το Ρούπελ “κόλλησε”, έκανε επιπόλαια λάθη και το +6 (69-63) έγινε -1 (69-70) στην μοναδική φορά που πέρασαν μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι. Ο Κάτος ήταν ψύχραιμος (2/2 βολές), η άμυνα βγήκε και όλοι έγιναν ένα “κουβάρι” γνωρίζοντας την σημασία της νίκης.

Δαλαγκόζης (19π.) και Παπαδόπουλος (15π.) οι πρώτοι σκόρερ των “μπλε”, με τους Στυλίδη (22π.) και Γρούδο (20π.) να ξεχωρίζουν από τους “πράσινους”. Συγκλονιστική ατμόσφαιρα από τον κόσμο (300 άτομα), που μπήκε για τα καλά στην εξίσωση της αναμέτρησης. Με αυτή την νίκη, το Ρούπελ διαφύλαξε το αήττητο της έδρας (5/5) έχοντας μάλιστα κερδίσει τις 2 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας. Στον τελευταίο αλλά ανταγωνιστικό στην έδρα του, Αρίων Ξάνθης πηγαίνει την επόμενη Κυριακή (15/1) το σύνολο του Κοκολιού, που καλείται να αποδράσει με το διπλό για να μετρήσει η σημερινή επιτυχία.

Διαιτητές: Ντούρας-Ισιγώνης

Δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 62-53, 71-70

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 8(1), Φραγκούλης 5(1), Δατσιάδης 3(1), Κεμανετζής 8(2), Δαλαγκόζης 19(3), Γιαννάτος 2, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 15(1), Σιδερίδης 9(3).

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 8(2), Στυλίδης 22(1), Γαϊτανίδης, Γρηγοριάδης, Γρούδος 20(2), Μπέσσας 1, Κούμλελης 13(1), Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 2, Βοϊβατόπουλος 2.