spot_imgspot_img

Πανσερραϊκός-Ηρακλής 1-0: Κέρδισαν και χειροκροτήθηκαν τα «λιοντάρια»!

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Ο Πανσερραϊκός αγωνίστηκε κόντρα στον Ηρακλή, στο πρώτο του φιλικό επι Σερραϊκού εδάφους, τεστάροντας τις δυνάμεις του, απέναντι σε μια καλή ομάδα, που έχει υψηλούς, στόχους στο επόμενο πρωτάθλημα της Super League 2. Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να πάρουν μια νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που έχει ομοιογένεια και ο Πανσερραϊκός τους περιόρισε αμυντικά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το γκολ, ανέβηκε η ταχύτητα και η γενική εικόνα άρεσε και στον κόσμο!

Χειροκρότησε ο κόσμος την προσπάθεια!

Ο Πανσερραϊκός άρεσε και μπροστά στο κοινό του και για αυτό χειροκροτήθηκε απο τον κόσμο στο φινάλε του ματς!

Μια ωραία ομάδα χτίζει ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος κι ας θέλει ακόμη χρόνο και βελτίωση. Η αμυντική λειτουργία, δίνει ηρεμία σε όλη την ομάδα και δεν την αγχώνει όταν κάτι δεν πάει καλά στην κυκλοφορία της μεσαίας γραμμής. Οι δυο ταλαντούχοι τερματοφύλακες, εμπνέουν εμπιστοσύνη, ενώ η ποιότητα μεσοεπιθετικά δεν κρύβεται.

Κόντρα στον Ηρακλή, ο Πανσερραϊκός δεν απειλήθηκε σοβαρά, ποτέ. Με τα πόδια βαριά απο τις ζόρικες…προπονήσεις του «Ελε», η ομάδα έδειξε οτι της λείπουν τα φυσιολογικά τρεξίματα, ενώ στον τομέα της δημιουργίας, το αγωνιστικό πλάνο υπάρχει και βελτιώνεται ματς με ματς.

Ποδοσφαιριστές ενσωματώνονται, άλλοι είναι πιο έτοιμοι, ενώ άλλοι θέλουν επιπλέον χρόνο. Στα συν οτι η διοίκηση παρακολουθεί απο κοντά τη νέα προσπάθεια και είναι έτοιμη να ενισχύσει κι άλλο τον φετινό Πανσερραϊκό, με τουλάχιστον δυο ποδοσφαιριστές σε κομβικές θέσεις μεσοεπιθετικά.

Το ματς:

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στην αρχική 11αδά, αντικαθιστώντας την, σταδιακά στο β´ μέρος, με την διαδικασία του μονταρίσματος, να προχωρά, αγώνα με τον αγώνα, στα φιλικά τεστ.

Στο πρώτο μέρος, οι δυο ομάδες, δεν απείλησαν ιδιαίτερα μπροστά απο τις δυο εστίες, με τον Πανσερραϊκό να κρατά το μηδέν, χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία του και τις δυο έπεμβάσεις του Γιαννίκογλου, σε ωραία σουτ, των παικτών του Ηρακλή.

Ο Σαΐντ, έπιασε μια καλή κεφαλιά στο 21’, που πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ, ενώ η καλή κυκλοφορία μεσοεπιθετικά, δεν έφερε κάποια άλλη καλή φάση για τα λιοντάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός, μπήκε με αλλαγές παικτών, αφού έμειναν στα αποδυτήρια οι Γιαννικογλου, Ζερης, Σαιντ, Σιοντης, Παπαζογλου και στην θέση τους πέρασαν οι Κατσικας, Δεληγιαννιδης, Ανακογλου, Νατσος και Γιανναρακης.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, ανέβασαν ταχύτητα, έδωσαν ώθηση στην επιθέση και σε μια καλή προσπάθεια στο 65’, ήρθε η φάση του πέναλτι σε καθαρή ανατροπή, με τον Κανίς να το μετατρέπει σε γκολ και να δίνει το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό.

Στο 70’ έγιναν επιπλέον αλλαγές, με τους Οικονόμου, Καρασαλίδη, Μούργο, Πεταυράκη, Στινα και Κανίς να αποχωρούν, με τους Σοφιανο, Λιούμη, Σαταριανο, Καραμπέρη, Τσαγκαλιδη και Δημητριου να παίρνουν την θέση τους στο γήπεδο.

Ο Πανσερραϊκός δεν απειλήθηκε εκτός απο ενα δοκάρι, ύστερα απο λάθος εκτίμηση του Κατσίκα, ενώ ο Μούργος απείλησε χωρίς αποτέλεσμα λίγο πριν αντικατασταθεί.

Το 1-0, έμεινε ως το τελος, με τον κόσμο να χειροκροτεί το νέο εγχείρημα του Πανσερραϊκού.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, θα αγωνιστεί ξανά σε φιλικό ματς, την επόμενη Κυριακή 28/8 στο δημοτικό γήπεδο, απέναντι στην ομάδα του ΠΑΟΚ Β´.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος): (α΄ ημίχρονο): Γιαννίκογλου, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παπάζογλου, Ζέρης, Οικονόμου, Σιόντης, Κανίς, Μούργος, Στίνα, Σαΐντ

(β΄ ημίχρονο):Κατσικας, Δεληγιαννιδης, Ανακογλου, Νατσος, Γιανναρακης/(Γιαννικογλου, Ζερης, Σαιντ, Σιοντης, Παπαζογλου)

70’: Σοφιανος, Λιούμης, Σαταριανο, Καραμπέρης, Τσαγκαλιδης, Δημητριου/ (Οικονόμου, Καρασαλίδης, Μούργος, Πεταυράκης, Στινα, Κανίς)