Συνεπής στο ραντεβού της νίκης με την Καβάλα ο Πανσερραϊκός!

Επιτέλους, ένας κανονικός…Πανσερραϊκός, με άλλον αέρα, κατάφερε να είναι συνεπής στο ραντεβού νίκης, κόντρα στην Καβάλα και με σκορ 2-0, συνεχίζει να ελπίζει σε παραμονή, στην Super League 2! Οι «κόκκινοι», θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό…μετά απο καιρό και δίκαια επικράτησαν του ΑΟΚ, ελπίζοντας σε καλύτερες ημέρες, μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν…μέχρι το επόμενο, τα «λιοντάρια», ήταν…λιοντάρια στην καρδιά και έπαιξαν καλύτερα, απέναντι σε έναν άξιο αντίπαλο, που παρά τις κακουχίες του α’ γύρου κατάφερε να εντυπωσιάσει μετά τον Γενάρη, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη ομάδα απο τον Πανσερραϊκό. Μετά το 15’, που οι γηπεδούχοι απέβαλαν το άγχος, βλέποντας οτι πατάνε καλύτερα στο χορτάρι, δημιούργησαν μετά απο καιρό, τόσες ευκαιρίες, που δεν είχαν κάνει απο το Γεναρή κι έπειτα σε ματς. Το γκολ δεν ήρθε απο ατυχία στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήρθαν δυο τέρματα δικαιότατα στο δεύτερο, δίνοντας την πιο σημαντική νίκη μέχρι την επόμενη…που επίσης έχει πίεση και άγχος κόντρα στην Αριδαία εκτός έδρας.

Έτσι ξεκίνησε ο Πανσερραϊκός:

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε σε διάταξη 4-2-3-1, με τον Κατσίκα, κάτω απο τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Βάντερσον αριστερά ως ακραία μπακ. Τους Γιανναράκη και Δημητρίου, στα στόπερ και με τους Μαρκιόνι και Κρητικό ως αμυντικούς μέσους. Μεσοεπιθετικά στα άκρα αγωνίστηκαν ο Στίνα δεξιά και ο Μέσσι αριστερά, με τον Ανάκογλου ως επιτελικό μέσο και τον Κανίς, μοναδικό προωθημένο.

Σωστή πνευματική διαχείριση και πολλές φάσεις για γκολ!

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού το πήραν επάνω τους και απελευθερωμένοι, κατάφεραν να επιβληθούν απο νωρίς της Καβάλας, κάνοντας σωστή πνευματική και ψυχολογική διαχείριση στο πρώτο μέρος. Ειδικά μετά απο τις πολλές ευκαιρίες που η Σερραϊκή ομάδα κατάφερε να να δημιουργήσει, χωρίς όμως να σκοράρει, δεν απογοητεύτηκε αλλά με συγκέντρωση, σε επίθεση και κυρίως στην άμυνα, αντέδρασε σωστά σε όλες τις φάσεις, δίνοντας ψυχολογία και στην εξέδρα, που χειροκρότησε βλέποντας την ομάδα, να παίζει ξανά ποδόσφαιρο.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με άγχος στο βρεγμένο τερέν του δημοτικού γηπέδου και έπαιξαν συντηρητικά στο πρώτο τέταρτο.

Μάλιστα η Καβάλα ήταν αυτή που έχασε τι πρώτες καλές ευκαιρίες, με τον Κατσίκα να ξεδιπλώνει ξανά το ταλέντο του, αποδεικνύοντας οτι δίκαια είναι ένα απο τα καλύτερα ταλέντα στην θέση του, στην χώρα μας.

Στο 15’ ο Καϊόμπι πλάσαρε απο ιδανική θέση αλλά ο Κατσίκας είπε όχι, ενώ στην επαναφορά έβγαλε ένα ακόμα πιο δύσκολο σουτ του Έμπερτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κατσίκας παίρνοντας ψυχολογία έβγαλε ένα σουτ του Σπάσιτς σε κόρνερ, ξυπνώντας παράλληλα τους συμπαίκτες του για την συνέχεια του ημιχρόνου.

Ο Πανσερραϊκός μετά τις φάσεις του ΑΟΚ, κράτησε μπάλα, ηρέμησε το παιχνίδι του και βγήκε στην επίθεση, δημιουργώντας ασφυξία στην Καβάλα, σχεδόν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 30’ ο Ζέρης βγήκε μπροστά έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή αλλα ο Κανίς δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά.

Στο 33’, ο Μαρκιόνι εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ έξω απο την περιοχή του Κυρίτση όμως ο προωθημένος Γιανναράκης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα κι αυτή πέρασε άουτ.

Στο 35’ τα «λιοντάρια» άγγιξαν το γκολ με τον Κανίς να βγάζει σε πλεονεκτική θέση τον Στίνα αλλα το πλασέ του Μολδαβού απέκρουσε ο Κυρίτσης, στην επαναφορά ο Μέσσι δεν μπόρεσε να σκοράρει. Απο το κόρνερ που προέκυψε, ο Μαρκιόνι έστειλε την μπάλα στον Γιανναράκη αλλα η κεφαλιά του Θρακιώτη στόπερ πέρασε άουτ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έμεινε μπροστά κερδίζοντας είτε κόρνερ, είτε φάουλ έξω απο την περιοχή προσπαθώντας και με δευτέρες επιθέσεις να ανοίξει το σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 41’ ο Ζέρης βρήκε τον χώρο σούταρε και ο Γιανναράκης που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έπιασε την κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ, ελάχιστα απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κυρίτση.

Η τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα καλοζυγισμένο σου του Στίνα που ήταν σε πολύ καλή μέρα, αλλά ο Κυρίτσης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα, για να στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – ΑΟΚ 0-0

Ήταν καλύτερος! Κέρδισε δίκαια το ντέρμπι…

Με την έναρξη του β´ μέρους η βροχή δυνάμωσε στις Σέρρες, όπως και η επιθετική ορμή του Πανσερραϊκού, που έψαχνε το γκολ με πάθος κόντρα στον ΑΟΚ! Ο αγωνιστικός χώρος παρέμεινε σε άριστη κατάσταση κι αυτό βοήθησε και τις δυο ομάδες να παίξουν με ποιότητα στο τοπικό ντέρμπι.

Μόλις τέσσερα λεπτά απο την επανέναρξη του αγώνα ο Πανσερραϊκός ξεδίπλωσε μια ιδανική αντεπίθεση πιέζοντας και κλέβοντας ψηλά, όπως είχε μάθει να κάνει στο ξεκίνημα της σεζόν και ο Μέσσι με δυο κοφτές τρίπλες πέρασε τον αντίπαλο του, σέντραρε στην καρδιά της μικρής περιοχής και ο Κανίς ανάμεσα απο δυο αντιπάλους νίκης τον Κυρίτση, κάνοντας το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Σταμένκοβιτς επιχείρησε ένα καλό σουτ αλλα ο Κατσίκας είπε και πάλι όχι!

Στο 52’ ο Κανίς έχασε μοναδική ευκαιρία για διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και να δώσει σημαντικό προβάδισμα στον Πανσερραϊκό. Ο Στίνα που με τον Ανάκογλου έκαναν οτι ήθελαν στην μεσαία γραμμή, έβγαλαν τετ α τετ τον Μαροκινό αλλα με τα πόδια έβγαλε σε κόρνερ ενστικτωδώς ο Κυρίτσης.

Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες, σε κεφαλιές του Σαμπανιδη και του Καϊομπι αλλα ο Κατσίκας δεν προβληματίστηκε αποκρούοντας και τις δυο εντυπωσιακά.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού αναγκάστηκε να κάνει αρκετές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο λόγω προβλημάτων τραυματισμών, όπως του Δημητρίου που ήταν εξαιρετικός, δείχνοντας οτι άνετα μπορεί να βοηθήσει με αξιοπιστία στα δύσκολα, μαζί με τον έμπειρο Καρασαλίδη και τον ταλαντούχο Κεφαλά!

Αντικαταστάθηκαν επίσης ο Κανίς, ο Μέσσι και ο Ανάκογλου που ταλαιπωρούνται με τραυματισμούς και ενοχλήσεις.

Μετά το 70’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανσερραϊκό όμως να κρατά με άνεση μακριά απο την εστία του, τους παίκτες του Παναγιώτη Διλμπέρη, που είχαν πάθος κα πλάνο στο παιχνίδι τους και σκύλιασαν μέχρι το τέλος για να πάρουν έστω έναν βαθμό στο ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό.

Μετά το 80’, ο Πανσερραϊκός βρήκε κενούς χώρους, ενώ συνέχιζε να πιέζει καθολικά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Στίνα συνεργάστηκε άψογα με τον Ντίαζ που έδωσε ξανά πολλές μάχες αλλα κατάφερε να κάνει κι αυτό που ξέρει καλά…να σκοράρει με ωραία τελειώματα απο μακριά!

Όπως και έκανε, θυμίζοντας σε όλους, οτι δεν μπορεί να ξέχασε το ποδόσφαιρο…στην Ελλάδα, ερχόμενος ως δεύτερος σκόρερ στην Β´ κατηγορία του Περού!

Τι ακολουθεί;

Την επόμενη αγωνιστική, η Σερραϊκή ομάδα φιλοξενείται στην Αριδαία, απο τον τοπικό Αλμωπό, την Τετάρτη, μετά το Πάσχα 27 Απριλίου στις 15:00.

Με το «μάτι» του Serres Sport:

Μια νίκη αληθινό βάλσαμο! Για τις ψυχές όλων των Σερραίων φιλάθλων και κυρίως όσων, βρίσκονται κοντά σε αυτή την ομάδα και τελείως απρόσμενα, έχουν βρεθεί σε μια απίστευτη αγωνιστική πίεση. Η Καβάλα ήθελε αλλά δεν μπορούσε απέναντι σε αυτόν τον Πανσερραϊκό, που είχε ξανά, αρχή, μέση και τέλος. Που παρά τις χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος δεν πτοήθηκε, που παρά την αντίδραση του ΑΟΚ στο β´ μέρος, παρέμεινε σοβαρός, σε όλες τις κρίσιμες στιγμές και βγήκε νίκητης, σε ένα ιστορικό απο κάθε άποψη τοπικό και όχι μόνο ντέρμπι. Η εμφάνιση αυτή ήταν πειστική, ναι! Φέτος στον Πανσερραϊκό δεν χαρίστηκε τίποτα, ίσα-ίσα βρήκε μπροστά του λυκοφιλίες που στοιχίζουν… Τα δυο επόμενα ματς, μπορεί να είναι με ομάδες χωρίς κίνητρο αλλά όλες θέλουν να κερδίσουν τον ιστορικό Πανσερραϊκό και να το λένε…επομένως σοβαρότητα μέχρι τέλους!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Ζέρης, Γιανναράκης, Δημητρίου (66′ Κεφαλάς), Βάντερσον, Μαρκιόνι (78′ Καραμπέρης), Κρητικός, Ανάκογλου (61′ Έππας), Κανίς (66′ Ντίαζ), Στίνα, Μέσσι (78′ Πίντο).

ΚΑΒΑΛΑ (Διλμπέρης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Αρμάλας, Στίκας, Σπάσιτς (40′ λ.τ Σταμένκοβιτς), Θωμαΐδης, Πανουργιάς (54′ Αμούρ), Μαρινάκης, Σαμπανίδης (69′ Οκάν), Καϊούμπι, Έμπερτ.