Κρίμα για την ήττα! Μπράβο για την εμφάνιση! Ο Πανσερραϊκός μπορεί να σωθεί!

Με μια ψυχωμένη εμφάνιση, ο Πανσερραϊκός ήταν ανταγωνιστικός για 90 λεπτά απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Βέροια αλλά το γκολ του Πασά σε μια στιγμή αδράνειας, στοίχισε την ήττα! Ο κόσμος έδωσε παλμό στην κερκίδα και τα «λιοντάρια» πάλεψαν με πάθος για να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά δεν βρέθηκε η μεγάλη ευκαιρία για το γκολ.

Με ατμόσφαιρα προ δεκαετίας στις εξέδρες και τον κόσμο να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα των «κόκκινων», ο Πανσερραϊκός αγωνίστηκε με πάθος στο δημοτικό γήπεδο κόντρα στην Βέροια αλλά δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Πλησιάζοντας προς το τέλος του πρωταθλήματος, μπορεί οι καλές εμφανίσεις να μην δίνουν κάτι ουσιαστικό αλλά ο Πανσερραϊκός δείχνει, οτι είναι σε καλό δρόμο, αντιμετωπίζοντας την…«καλύτερη» ομάδα του πρωταθλήματος, και κάνοντας την, να παίζει, χωρίς δημιουργία και να επικρατεί με ένα τυχερό γκολ. Κι αν η Βέροια, κυνηγά την άνοδο της, οι ομάδες που θα έρθουν στα επόμενα εντός έδρας ματς, είναι περισσότερο στα μέτρα μας και ίσως έρθουν οι καθοριστικές νίκες-σωτηρίας.

Έτσι ξεκίνησε ο Διγκόζης:

Ο Άγγελος Διγκόζης ξεκίνησε τον Πανσερραϊκό σε διάταξη 4-3-3 με τον Κατσίκα, κάτω απο τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Πίντο αριστερά ως ακραία μπακ. Τους Καρασαλίδη και Κεφαλά, στα στόπερ, με τους Κρητικό ως εξάρι και τον Ανάκογλου ως οχτάρι και τον Στίνα ως δεκα. Οι Κανίς και Κόντσι αγωνίστηκαν στα άκρα της μεσαίας γραμμής, με τον Ντίαζ να ξεκινά φουνταριστός.

Παθιασμένος Πανσερραϊκός στο ημίχρονο!

Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν με ορμή και πάθος στο πρώτο ημίχρονο, πέφτοντας πρώτοι οι ποδοσφαιριστές του Διγκόζη σε κάθε μονομαχία, κερδίζοντας την μπάλα στην μεσαία γραμμή και αναγκάζοντας την Βέροια να γυρνά την μπάλα στον Βελλίδη συνέχεια.

Οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη, γύρισαν την μπάλα με υπομονή και έψαξαν τις μπαλιές στα άκρα με τον Κόντσι κυρίως και λιγότερο με τον Κάνις που ήταν στενά μαρκαρισμένος. Η μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων πελαγοδρομούσε με τον Οικονόμου, να χάνει όλες τις μάχες ενώ οι ακραίοι μπακ της Βέροιας που συνήθως προωθούνται, δεν κατάφεραν να βγουν καθόλου μπροστά σε όλο το ημίχρονο.

Στο πρώτο 20λέπτο το παιχνίδι δεν είχε την μεγάλη φάση με δυο σέντρες του Κόντσι και κόρνερ του Στίνα, να φτάνουν χωρίς αποτέλεσμα στην αντίπαλη περιοχή, αφού οι κεφαλιές του Ντίαζ πέρασαν χωρίς να ανησυχήσουν τον Βελλίδη.

Στο 27′ ο Γιακουμάκης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Πανσερραϊκού αλλά ο Κατσίκας είπε εύκολα όχι στον αντίπαλο σέντερ φορ. Την μεγαλύτερη απόκρουση του ημιχρόνου όμως, την έκανε πάλι ο νεαρός γκολκίπερ του Πανσερραϊκού, που αντέδρασε σαν κίπερ του χάντμπολ, όταν ο Πασάς εξέθεσε την Σερραϊκή άμυνα και έβγαλε φάτσα με το γκολ τον Γιακουμάκη και το έξυπνο πλασέ του τελευταίου έβγαλε σωστά ο Κατσίκας.

Αμέσως μετά, η πίεση των παικτών του Πανσερραϊκού στην πρώτη πάσα, των αντιπάλων απέδωσε με τον Στίνα να βλέπει εκτός εστίας τον Βελλίδη και να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ με στόχο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ελάχιστα απο το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 37′ ο Πεταυράκης βρήκε χώρο στο μοναδικό ανέβασμα του στο πρώτο ημίχρονο εξαπέλυσε έναν κεραυνό που πέρασε άουτ, χωρίς να δημιουργήσει κίνδυνο για την εστία του Κατσίκα.

Ημίχρονο: Ηρακλής-Πανσερραϊκός 0-0

Να σε πάρει ευχή για μπάλα…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, μπήκε μαχητικά, έπαιξε γρήγορα, είχε την μπάλα στην κατοχή του αλλά δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι του. Σε μια άτυχη στιγμή στην μεσαία γραμμή, στο 52′, ο Γιακουμάκης συνεργάστηκε ιδανικά με τον Πασά και ο ικανότατος μέσος της Βέροιας εκτέλεσε με μακρινό σουτ, τον εξαιρετικό μέχρι εκείνη την στιγμή Κατσίκα, για να σημειώσει το 0-1.

Στο 63′, ο Πανσερραϊκός έπαιξε fair play σε τραυματισμό παίκτη της Βέροιας αλλά…ο Φοφανά βρέθηκε ξαφνικά απέναντι απο τον Κατσίκα, που αντέδρασε σωστά και απεσόβησε το 0-2.

Στο 67′ ο Κόντσι έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν μετά απο σέντρα ξυραφιά του Κανίς, ο Αργεντίνος ανενόχλητος στην μεγάλη περιοχή έπιασε την κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ.

Στο 67′ αποβλήθηκε ο Θωμάς Τρούπκος, γενικός αρχηγός της Βέροιας, για έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Προς το τέλος του αγώνα, ο Πανσερραϊκός βγήκε μπροστά για να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης με την Βέροια να βρίσκει κενούς χώρους και να δημιουργεί δυο καλές ευκαιρίες στην κόντρα. Η πρώτη με σουτ του Ορφανίδη στο 79′ όπου έβγαλε με τα ακροδάχτυλα του σε κόρνερ ο Κατσίκας, και η δεύτερη στο 80′ με τον Πόζογλου να σουτάρει άουτ εντός περιοχής.

Ο Πανσερραϊκός παρά τις αλλαγές του Άγγελου Διγκόζη, δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην διπλή άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, με το τελικό αποτέλεσμα να δίνει τη νίκη στην Βέροια.

Τι ακολουθεί;

Η ομάδα μας αγωνίζεται με τον Απόλλωνα Πόντου στην Θεσσαλονίκη, την Τετάρτη 30 Μαρτιού στις 15:00, για την 27η αγωνιστική.

Με το «μάτι» του Serres Sport:

Ο Πανσερραϊκός ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Παρέμεινε ξανά χωρίς σκορ απέναντι σε ομάδες της πρώτης πεντάδας κι αυτό έχει την εξήγηση του. Διότι οι ομάδες αυτές ξέρουν να αμυνθούν απο την μεσαία γραμμή και πίσω, κλείνοντας με ποιότητα τους χώρους και θα πρέπει ή να έχεις έξυπνη τακτική για να τους διασπάσεις ή καλύτερους παίκτες ατομικά για να δώσουν γκολ με μια στιγμιαία έμπνευση. Αντίθετα επιθετικά, η Βέροια έχει παίκτες που κάνουν την διαφορά στην κατηγορία κι ας μην εντυπωσιάζουν, με τον Πασά να κάνει φανταστικό πρωτάθλημα, και την μια ευκαιρία σε κάθε ματς την μετουσιώνει σε γκολ, όπως και σήμερα που νίκησε τον κατα τ’αλλα εξαιρετικό Κατσίκα. Ο Πανσερραϊκός δεν είχε λύσεις απο τον πάγκο, ο Κανίς ήταν καλά κλεισμένος και ο Ντίαζ δεν βρήκες χώρους απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Το πάθος όμως των παικτών του Πανσερραϊκού θα πρέπει να παραμείνει, ώστε να δώσει τις νίκες που πρέπει, κυρίως με τους δυο αντιπάλους που παίζουμε την κατηγορία μαζί τους. Την Καλαμαριά και τον Πιερικό τις επόμενες δυο Τετάρτες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Διγκόζης): Κατσίκας, Κεφαλάς (88′ Μασκανάκης), Καρασαλίδης, Ζέρης , Πίντο, Μαρκιόνι (59′ Ανάκογλου), Κρητικός, Στίνα, Κόντσι, Ντίαζ (88′ Eππας), Κανίς.

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Πεταυράκης (66′ λ.τ Παπαχρήστος), Μούχαλης, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Γαβριηλίδης, Οικονόμου, Μούργος (78′ Πόζογλου), Φοφανά (78′ Ορφανίδης), Γιακουμάκης (88′ Καπνίδης), Πασάς (88′ Μπλέτσας).