Πανσερραϊκός-ΑΣΑ 2-1: Το μόνο που μετράει είναι οι νίκες και οι τρεις βαθμοί!

[big_title]Title[/big_title]Απο τον Γενάρη και μετά… το έχουμε πάρει απόφαση, καλό ποδόσφαιρο, όπως βλέπαμε απο τον Πανσερραϊκό, ακόμα και όταν έχανε, δεν θα δούμε. Το θέμα όμως είναι, να μπορεί να πάρει και τις απαραίτητες νίκες για την παραμονή στην κατηγορία, με οποιονδήποτε τρόπο! Κι αφού η βοήθεια έρχεται μόνο, απο την διοίκηση, οι παίκτες πάλεψαν μέχρι το τέλος, έστω και ανορθόδοξα και πήραν τη νίκη, με ανατροπή στο φινάλε, με δυο εύστοχα πέναλτι, του Χισάμ Κανίς.

Με τον κόσμο να ανταποκρίνεται ξανά στο κάλεσμα της ΠΑΕ Πανσερραϊκός, οι «κόκκινοι» κατάφεραν με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, να κερδίσουν ένα πολύ σημαντικό ματς, κόντρα σε μια πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα, που δίκαια φέτος διανύει την καλύτερη σεζόν της εδώ και πολλά χρόνια. Οι παίκτες και ο Άγγελος Διγκόζης, είχαν πίεση μετά την ήττα απο την Καλαμαριά και παρά το 0-1 του ημιχρόνου, η Σερραϊκή ομάδα, βρήκε το σθένος να αντεπιτεθεί και να φτάσει στους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Έτσι ξεκίνησε ο Διγκόζης:

Ο Άγγελος Διγκόζης ξεκίνησε τον Πανσερραϊκό σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Κατσίκα, κάτω απο τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Πίντο αριστερά ως ακραία μπακ. Τους Καρασαλίδη και Γιανναράκη, στα στόπερ, με τους Έππα και Μαρκιόνι ως αμυντικούς μέσους. Η μεσοεπιθετική τριάδα ήταν ο Φουάσης, ο Στίνα και ο Κανίς. Με τον Ντίαζ να ξεκινά φουνταριστός.

Τις κλασσικές ευκαιρίες ο Πανσερραϊκός…το γκολ η Αναγέννηση!

Οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, διαχειρίστηκαν θετικά το άγχος στο ξεκίνημα του αγώνα και πήραν γρήγορα την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στην Αναγέννηση. Μάλιστα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο έφτασαν κοντά στο γκολ.

Στο 20′ ο Έππας βρήκε ιδανικά τον Κανίς, με τον Μαροκινό να τριπλάρει ωραία και να ξεμαρκάρεται απο τους αμυντικούς της Καρδίτσας αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω απο την περιοχή, πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Έππας σούταρε με δύναμη έξω απο την περιοχή αλλά ο Γκέκας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και άσκησε περισσότερη πίεση στους φιλοξενούμενους. Στο 25′ μετά απο κόρνερ του Στίνα, ο Καρασαλίδης έπιασε μια καλή κεφαλιά αλλά πέρασε άουτ λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα.

Στο 30′ ο Ζέρης που είχε προωθηθεί, κατάφερε να σεντράρει παράλληλα με την εστία αλλά πάνω απο την γραμμή δεν βρέθηκε κανείς για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της Αναγέννησης!

Στο 31΄, η Καρδίτσα βγήκε στην αντεπίθεση και ένα σουτ του Πλέγα εκτός περιοχής πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Κατσίκα. Όμως λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Καρδίτσα που είχε μείνει ψηλά, στην μοναδική καλή της…ευκαιρία, σκόραρε με τον Μπιανκόνι, που ακολούθησε τον Μπαντιμπαγκά, που έκανε το γύρισμα εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε απο όλους και με πλασέ ο Μπιανκόνι άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το Δημοτικό γήπεδο.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1

Το γύρισε στο φινάλε απο την άσπρη βούλα…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός με αλλαγές στην σύνθεση του, αφού έμειναν στα αποδυτήρια οι Έππας και Φουάσης και την θέση τους πήραν ο Μασκανάκης με τον Παπαβασιλείου, μπήκε δυνατά για να φτάσει αρχικά στην ανατροπή και το κατάφερε στο 53′. Η μπάλα μετά απο κόντρες, βρήκε στο χέρι του Κοτσώνη και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το πέναλτι, όπου εκτέλεσε εύστοχα ο Κανίς για την ισοφάριση.

Στο 54′, ο Κανίς έβγαλε τον Παπαβασιλείου φάτσα με το γκολ της ανατροπής αλλά τον Σερραίο φορ, πρόδωσε το πόδι του (προερχόταν απο θλάση) και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του και αντικαταστάθηκε άδοξα απο τον Κρητικό μόλις 11 λεπτά απο την είσοδο του στο ματς.

Παρά την ατυχία με τον Παπαβασιλείου ο Πανσερραϊκός συνέχισε να κυνηγά το γκολ της ανατροπής και στο 60′ ένα δυνατό σουτ του Κρητικού μπλόκαρε ο Γκέκας, ενώ στο 65′ ο Στίνα έκανε μια ωραία προσπάθεια, η οποία όμως σταμάτησε εντυπωσιακά και πάλι απο τον γκολκίπερ της ΑΣΑ.

Στο 73΄ ο Μασκανάκης σέντραρε προς τον Μολδαβό χαφ του Πανσερραϊκού, που βρέθηκε εντός περιοχής αλλά μετά απο κόντρες το πλασέ του Στίνα πέρασε αουτ.

Στο 76΄ ο σκόρερ της Καρδίτσας Μπιανκόνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά απο μαρκάρισμα στον Καρασαλίδη.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Πανσερραϊκός έκλεισε στα καρέ της, την Αναγέννηση και στο 91′, ο Ζέρης πάτησε περιοχή, ο Καρανίκας τον ανέτρεψε και απο το σημείο του πέναλτι ο Κανίς νίκησε για δεύτερη φορά τον Γκέκα, χαρίζοντας μια υπερπολύτιμη νίκη στον Πανσερραϊκο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τι ακολουθεί;

Την επόμενη αγωνιστική, η Σερραϊκή ομάδα φιλοξενείται από τον Πιερικό, στην Κατερίνη, την Τετάρτη 6 Απριλίου (15:00)

Με το «μάτι» του Serres Sport:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια…ο Πανσερραϊκός πήρε μια νίκη επειδή έπρεπε, όπως οφείλει να κάνει σε όλα τα εναπομείναντα εντός έδρας ματς, ανεξαρτήτως του τρόπου και πλέον πάει για έναν τελικό κόντρα στον Πιερικό που πρέπει να το βάλει απο κάτω στην βαθμολογία και να μην ξανακοιτάξει πίσω μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Κατσίκας, Γιανναράκης, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πίντο, Μαρκιόνι
(72′ Καραμπέρης), Έππας (46′ Παπαβασιλείου) (57′ Κρητικός), Στίνα, Φουάσης (46′ Μασκανάκης) (92′ Ντανιελιάν), Κανίς, Ντίαζ.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Καρρίκι (85′ Καρανίκας),