Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-3: Πετυχημένη πρόβα τζενεράλε-Super League ερχόμαστε!

Ο Πανσερραϊκός, διασκέδασε την ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας, με την ΑΕΚ για την προημιτελική φάση, στις Σέρρες, παρά το 3-1! Σε δυο παιχνίδια τα «λιοντάρια» έδειξαν το καλό τους πρόσωπο κόντρα στη διεκδικήτρια της Super League και έκανε πρόβα…για την δική του συμμετοχή στην Ά Εθνική του χρόνου!

Η Σερραϊκή ομάδα, δεν μάσησε… ούτε στο δεύτερο παιχνίδι, κόντρα στην ΑΕΚ για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας και έπαιξε το ποδόσφαιρο της, χάνοντας την πρόκριση με ψηλά το κεφάλι! Ο Πανσερραϊκός έπαιξε με αλλαγές και απουσίες, και στα δυο παιχνίδια κοιτάζοντας στα μάτια τους «κιτρινόμαυρους, παίρνοντας το χειροκρότημα της εξέδρας σε δυο ματς, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης προσωρινά, στις Σέρρες και δείχνοντας σε όλους οτι ο Πανσερραϊκός σύντομα θα δίνει και αγώνες πρωταθλήματος με αυτούς τους αντιπάλους!

Έτσι ξεκίνησε ο Παύλος Δερμιτζάκης:

Ο Παύλος Δερμιτζάκης, παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα με σχήμα 4-3-3 με τον Κατσίκα κάτω από τα δοκάρια, τους Ζέρη και Λυμπεράκη στα άκρα της άμυνας και τους Γιανναράκη και Παντεκίδη ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στην μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν, ο Κολομπίνο με τον Σταϊκο και προωθημένο τον Σοφιανό. Στις δυο πτέρυγες έπαιξαν, ο Κατσαντώνης αριστερά και ο Μούργος δεξιά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Σαΐντ.

Ο Μάνταλος ξανά το προβάδισμα…

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πάθος και φάσεις, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε ξανά γκολ απο τον Πέτρο Μάνταλο, που σκόραρε ξανά κόντρα στον Πανσερραϊκό, όπως και στο πρώτο ματς!

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό. Ο Φερνάντες με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τσούμπερ με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από κεφαλιά πάσα ου Σιντιμπέ και ο Κατσίκας μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Σιντιμπέ ήταν δημιουργός και στο 13ο λεπτό για τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου από το ύψος της περιοχής πέρασε εκτός εστίας. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Φαν Βέερτ, η οποία πέρασε άουτ στο 19ο λεπτό.

Μετά το 1-0 του Μάνταλου ο Γκατσίνοβιτς ήταν αυτός που δοκίμασε να απειλήσει τα καρέ του Κατσίκα, αλλά ανεπιτυχώς.

Ο Πανσερραϊκός απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Κολομπίνο στο 38′, το οποίο πέρασε άουτ.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 0-1

Ισοφάρισε ο Κατσαντώνης αλλά…

Στο β΄ημίχρονο, τα «λιοντάρια» μπήκαν δυνατά και διεκδίκησαν το γκολ καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν αλλά η ΑΕΚ μεσοεπιθετικά ήταν ασταμάτητη και πήρε τελικά τη νίκη-πρόκριση!

Ο Σαίντ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά που πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και ο Κατσαντώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάνταλος δεν άργησε να απαντήσει για την ΑΕΚ, καθώς τής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα δύο λεπτά μετά. Ο Σιντιμπέ έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή. Έτσι η Ένωση πέτυχε την πρόκριση στους «4».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης):Κατσίκας, Λυμπεράκης, Παντεκίδης, Γιανναράκης, Ζέρης, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Στάικος (61′ Θυμιάνης), Σοφιανός (82′ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαΐντ (61′ Κανίς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ραντόνια, Γαλανόπουλος (67′ Φράνσον), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς (67′ Αραούχο), Φερνάντες (62′ Μαχαίρας), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (67′ Κοσίδης)