Τερμάτισε στην κορυφή στην κανονική περίοδο το Ρούπελ μετά το διπλό στην Προσοτσάνη !

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ  46-61  ΡΟΥΠΕΛ

Το Ρούπελ ήταν σοβαρό στην δύσκολη έδρα της Προσοτσάνης, η οποία έπαιζε ένα ιστορικό παιχνίδι αφού με νίκη περνούσε στην επόμενη φάση για πρώτη φορά στην ιστορία της και κέρδισε με ευκολία “καπαρώνοντας” την πρωτιά του ομίλου στην κανονική περίοδο. Οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση για 25′ και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να σκεφτούν την νίκη.

Οι “μπλε” μπήκαν αρκετά καλά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-12, αλλά η Προσοτσάνη ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12. Ένα καλάθι του Γεωργιανού και ένα buzzer τρίποντο του Κάτου οδήγησαν στο 12-17 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου, με τον coach Κηρύκο να έχει να διαχειριστεί από πολύ νωρίς τα φάουλ όλης της frontline του (Παπαδόπουλος, Γεωργιανός, Κεμανετζής). Στην 2η περίοδο, οι Σιδηροκαστρινοί δεν πτοήθηκαν καθόλου και με τον Δαλαγκόζη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και όλη την ομάδα να λειτουργεί υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση, ανέβασαν την διαφορά στους 13 (12-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 25-38 με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το Ρούπελ να ξεφύγει στο σκορ (31-49) και να μην κοιτάξει ποτέ πίσω έχοντας εξασφαλίσει το αμυντικό ριμπάουντ και έχοντας τρέξει τους γηπεδούχους. Με τον πίνακα να δείχνει 33-56 στο 30′, το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, με την Προσοτσάνη να καταφέρνει να ρίξει την διαφορά στο τέλος.

Πολύ καλή εμφάνιση για 25′ πραγματοποίησε το Ρούπελ, που πήρε ώθηση από την άμυνα του ενώ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στην άμυνα της Προσοτσάνης παρά τα γρήγορα φάουλ που χρεώθηκαν οι ψηλοί της ομάδας του Νίκου Κηρύκου. Με αυτή την νίκη το Ρούπελ τερμάτισε στην 1η θέση στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 13-1 και ήρθε η ώρα για τα playoffs, που πιθανότατα θα αρχίσουν την  επόμενη εβδομάδα. Αντίπαλος των Σιδηροκαστρινών στο χιαστί η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης σε σειρά best of 3 (2 νίκες) με το Ρούπελ να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 12-17,25-38,33-56,46-61.

Προσοτσάνη (Ζήσης): Τιτταπανίδης 2,Γεωργιάδης 10(2),Καρατσομπάνης 3,Παλτόγλου 1,Δεληγιαννίδης,Πατένταλης 6,Καραϊσκάκης 10(2),Γελκόβανης,Ασλανίδης,Δουλκέρογλου, Γουδούτσης 14,Ζήσης.

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 9(1),Φραγκούλης 5(1),Μποζουτσίδης 1,Κεμανετζής 10,Δαλαγκόζης 17(2), Μπαζτέκας, Λουλούδης 5(1),Παπαδόπουλος 7(1),Τοπολίγκας,Γεωργιανός 7(1),Ζωηρός.