Τεράστια επιτυχία… Η Α.Ε.Σ στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος!

Α.Ε.Σ 64-50 Κ.Α.Ο.Χ

Το αξίζε και με το παραπάνω και το πήρε η Α.Ε.Σ το πολυπόθητο εισιτήριο για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης (26/04-01/05). Οι “γαλάζιοι” με πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο κέρδισαν και τον ΚΑΟΧ και πέτυχαν το 3/3 ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς με το φινάλε της αναμέτρησης.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε ο “τελικός” ανάμεσα στις δυο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα το παιχνίδι και να προηγούνται με μικρές διαφορές, αλλά η Α.Ε.Σ με τον Θεοδοσιάδη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το Σάββατο και τον Γρηγοριάδη να παίρνει μπρος, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη προηγήθηκε με 17-15 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κ.Α.Ο.Χ είδε τον πολύ καλό Ράντονιτς να τραυματίζεται στο 11′ (είχε 7 πόντους έως τότε), αλλά με σερί 0-8 πήρε κεφάλι στο σκορ έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τύπο. Ο Καπετάκης με βολές και ο Χατζόπουλος με καλάθια από κάτω ισοφάρισαν γρήγορα και το ημίχρονο βρήκε τους “γαλάζιους” με προβάδισμα 2 πόντων (30-28) σε ένα κλειστό και νευρικό δεύτερο δεκάλεπτο.

Τρία τρίποντα από τους γηπεδούχους και εξαιρετική άμυνα σε συνδυασμό με το 4ο φάουλ του Τύπου “καθάρισαν” την υπόθεση για την ομάδα του Γιάννη Κακιουζη που ξέφυγε από νωρίς στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Πολύ καλή διαχείριση έκανε η ομάδα της Α.Ε.Σ στην συνέχεια και αυτό έδωσε και την ευκαιρία στους δύο προπονητές να δώσουν χρόνο συμμετοχής στους πιο νεαρούς καλαθοσφαιριστές.

Ένα μεγάλο μπράβο στην Α.Ε.Σ για την πολύ μεγάλη της επιτυχία, που κάνει περήφανο το Σερραϊκό μπάσκετ. Φανταστική ατμόσφαιρα επικράτησε στο κατάμεστο ΔΑΚ με γονείς και παιδιά να γίνονται “ένα” με το τέλος του παιχνιδιού. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καπετάκης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15,30-28,52-36,64-50.

ΑΕ Σέρρες (Κακιούζης): Σκάπης 2, Γρηγοριάδης 7(1), Γιαλαμάς, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 1, Θεοδοσιάδης 13(1), Φαρδέλας 6(2), Καπετάκης 21(2), Πεχλιβανίδης 2, Θεοδωρίδης 2, Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 6.

ΚΑΟΧ Ευρώπη’87 (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 6, Λάσκαρης 2,Προβατίδης 9, Μαυρίδης, Ραντονιτς 7, Μαντζίνος 2, Σακκοράφας 3, Πούλος, Σταμπουλής 2, Τύπος 8, Ελευθεριάδης 2, Νταρατάνας 9