Σπουδαία νίκη και “απόρθητο” κάστρο το Σιδηρόκαστρο για το Ρούπελ !

ΡΟΥΠΕΛ
  75-74  ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Ρούπελ, η οποία σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη – ιδίως όπως εξελίχθηκε – με τον κόσμο να βοηθάει τα μέγιστα για άλλο ένα παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να “κλέψουν” την νίκη, αφού το σουτ του Καλπαξίδη στην εκπνοή από πολύ καλό σημείο δεν βρήκε στόχο.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, το Ρούπελ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 14-5 και 26-19 στο δεκάλεπτο. Τα Γαλάτιστα μείωσαν στον πόντο με την λήξη του ημιχρόνου (43-42) χάρη στην πολύ καλή επιθετική ημέρα του Νούκαρη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “μπλε” ανέβασαν την απόδοση και την άμυνα τους και εξασφάλισαν διαφορά 8 πόντων (62-54) με την λήξη της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το black out της ομάδας του Φώτη Κοκολιού και ισοφάρισαν σε 69-69 με τον Σιδερίδη να σημειώνει μεγάλο τρίποντο για το 75-71 στο 39′. Ωστόσο, τα Γαλάτιστα λίγο έλειψε να “κλέψουν” το παιχνίδι, αφού το σουτ του Καλπαξίδη από κοντινή απόσταση κατέληξε άουτ.

Διαιτητές: Δικταπανίδης-Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 26-19, 43-42, 62-54, 75-74

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Κάτος 6, Φραγκούλης 9(1), Δατσιάδης 4, Κεμανετζής 4,     Δαλαγκόζης 13(2), Λουλούδης 3(1), Γκούτζιας 12, Παπαδόπουλος 8, Σιδεριδης 16(4).

Γαλάτιστα (Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης 11, Καλπαξίδης 11, Σιδηράς, Μυλωνάς 6(2), Καζλάρης, Κωνσταντάς 3(1), Νούκαρης 25(4), Κωστακίδης 6, Πιπιλιάρης 12.

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Αρίων Ξάνθης-Βασιλικά 16-26(10), 29-46(20), 51-62(30), 69-80(τελικό)

ΚΑΟ Δράμας-ΚΑΟ Χαλκιδικής 69-49(τελικό)

Διγενής Λακκώματος-ΓΑΣ Κομοτηνή  9-23(10), 23-54(20), 33-74(30), 49-83(τελικό)

Απόλλων Καλαμαριάς-Ανατόλια 19-16(10), 44-43(20), 57-55(30), 71-71(κ.α.), 83-88(τελικό)

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Γαλάτιστα 26-19(10), 43-42(20), 62-54(30), 75-74(τελικό)

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Ασπίδα Ξάνθης 23-17(10), 39-30(20), 62-51(30), 78-72(τελικό)