Πολλά παράπονα από την διαιτησία και ήττα στο Ιβανώφειο για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού !

ΗΡΑΚΛΗΣ  61-51  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Σε ένα παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι για 28′ ο Πανσερραϊκός ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός κόντρα στον πρωτοπόρο Ηρακλή. Οι “λιονταρίνες” που ήταν πάνω στο σκορ στο ημίχρονο (28-34) έχουν τρομερά παράπονα από την διαιτησία με τον coach Ρούλη να αποβάλλεται λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-2. Ωστόσο, οι “κόκκινες” μπήκαν στο παιχνίδι και άλλαξαν άρδην τις ισορροπίες του αγώνα κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (11-16). Με την Σπάιτς να βρίσκεται σε πολύ καλή ημέρα και την Τζιαμπάζη να ευστοχεί από την περιφέρεια, ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα 6 πόντων (28-34) με την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχες πίεσαν ακόμη περισσότερο και παίζοντας στα όρια του φάουλ και παραπάνω, πέρασαν πάνω στο σκορ με τον προπονητή του Πανσερραϊκού να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή διαμαρτυρόμενος για την διαιτησία (26-6 οι βολές των δυο ομάδων). Σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής ήταν πάνω στο σκορ με 4 πόντους. Στην 4η περίοδο, οι “λιονταρίνες” δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και ηττήθηκαν με 61-51.

Σπάιτς (18π.) και Τζιαμπάζη (10π.) ξεχώρισαν από τις “κόκκινες”. Ακολουθεί το δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πιερικό (4/12) για την ομάδα του Πανσερραϊκού.

Διαιτητές: Χάνος-Νικολαϊδης

Δεκάλεπτα: 11-16, 28-34, 50-44, 61-51

Ηρακλής (Γιάνναρος-Κολοκυθάς): Τσουμπερλή 6, Πάπα, Γιαννούδη 18(2) , Παπαροϊδάμη 12(1), Κατσαρέα, Σουλιώτη 1, Πατούνη 10(1), Ουζούνη, Λογδανίδου 14, Σωτηρέλη.

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 7(1), Μαραγκού 4, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 10(3) , Χωλοπούλου Μ., Μαμούδη, Θανοπούλου 8(2) , Σπάιτς 18(2), Γκατζιώλη, Βαρούτη, Γκέγκα, Γκάλιου.