Πανσερραϊκός-Κηφισιά 1-2: Σε καλό δρόμο τα «λιοντάρια»!

Τον δεύτερο φιλικό αγώνα, έδωσε ο Πανσερραϊκός στο Βελβεντό Κοζάνης, όπου ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του και πλέον μπαίνει στο τελικό μοντάρισμα πριν το πρωτάθλημα, που έχει σέντρα στις 11 Σεπτεμβρίου. Τα «λιοντάρια» αντιμετώπισαν την Κηφισιά ομάδα του Νοτίου ομίλου της Super League 2 και ηττήθηκαν με σκορ 2-1, με το δεύτερο ημίχρονο να διεξάγεται υπο καταρρακτώδη βροχή, αλλά τον Πανσερραϊκό να δείχνει καλά στοιχεία και σε αυτή την ιδιαιτερότητα του αγώνα.

Σε καλό δρόμο τα «λιοντάρια»

Στο δεύτερο φιλικό του, ο Πανσερραϊκός, έδειξε και πάλι καλά στοιχεία παρά την ήττα απο την πιο δεμένη Κηφισιά, όπου η ομοιογένεια, ήταν η βασική της διαφορά, σε σχέση με την Σερραϊκή ομάδα. Η πρώην ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, είναι συμπαγής και δείχνει οτι θα έχει και φέτος μια αξιοπρόσεκτη παρουσία στην SL2 και το νότιο όμιλο. Ο Πανσερραϊκός έβγαλε σχεδόν σε όλο το ματς, τα στοιχεία που δούλεψαν παίκτες και τεχνικό επιτελείο τις τελευταίες 15 μέρες στο βουνό και η αποτίμηση είναι θετική, κόντρα σε μια καλή ομάδα.

Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο άγγιζε το 70%-30%, η αλληλοκάλυψη, η πίεση στην πρώτη μπάλα του αντιπάλου, καλές στημένες φάσεις και η επιθετική τακτική με σωστό χτίσιμο φάνηκαν, απο την πρώτη 11αδά των Ελευθερόπουλου-Βενετίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι και το 70 το ματς ήταν ισορροπημένο,  με την βροχή να ανατρέπει τα σχέδια των δυο προπονητών και τον Πανσερραϊκό, να δέχεται ένα επιπόλαιο γκολ μέσα απο την περιοχή. Η αντίδραση όμως τον παικτών ήταν δυναμική, όπου είχαν δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Στίνα και ακόμη δυο καλές ευκαιρίες με τον Σαΐντ για να ισοφαρίσουν.

Το ματς:

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες στο ματς, μία σε κάθε ημίχρονο, με την Σερραϊκή ομάδα να αναδεικνύεται στο πρώτο μέρος ισόπαλη με σκορ 1-1. Στο 8′ ο Κουρουκίδης με πλασέ μέσα απο την περιοχή νίκησε τον Γιαννίκογλου, ενώ στο 27′ ο Κανίς, έκλεψε την μπάλα ψηλά και ξεπερνώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ ισοφάρισε για τον Πανσερραϊκό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός είχε μια καλή ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Στίνα να πλασάρει εξ επαφής τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά εκείνος είπε οχι, στο 47′, ενώ στο 75′ ο Γκίνης, εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια μέσα στην περιοχή και με κοντινό σουτ σημείωσε το 2-1. Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε, κράτησε μπάλα και με ωραία ανέβασματα των Ζέρη και Τσαγκαλίδη, άσκησε πίεση στην Κηφισιά, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σαΐντ είχε δυο καλές ευκαιρίες, ο Στίνα ένα δοκάρι σε σέντρα-σουτ και ο Κατσίκας, απέκρουσε εντυπωσιακά, ένα σουτ εντός περιοχής, των αντιπάλων σε ξαφνική αντεπίθεση.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού, θα ολοκληρώσει το Σάββατο 13/8 την προετοιμασία της στο Βελβεντό Κοζάνης και οι παίκτες θα απολαύσουν διήμερο ρεπό για τον εορτασμό της Παναγίας στις 15 Αυγούστου. Επιστροφή στις προπονήσεις απο 16/8.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος): (α΄ ημίχρονο): Γιαννίκογλου, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παπάζογλου, Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Σιόντης, Κανίς, Μασκανάκης, Μυστακίδης, Λιούμης (Ντοναλντόνι 30΄)

(β΄ ημίχρονο): Κατσίκας, Ζέρης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Τσαγκαλίδης, Σοφιανός, Ανάκογλου, Καραμπέρης, Στίνα, Μούργος, Σαΐντ.