Πέρασαν από την Προσοτσάνη οι Ίκαροι, “επική” ανατροπή η Α.Ε.Σ και πρόκριση επί της Ηράκλειας !

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ  62-70  Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Με καθαρό μυαλό και καλή αμυντική λειτουργία στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ίκαροι πέρασαν από μια παραδοσιακά πολύ δύσκολη έδρα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και προκρίθηκαν στην Γ’ Φάση του Κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης”. Οι “κυανοκίτρινοι” με ηγέτη τον Ασημάκη πανηγύρισαν την νίκη – πρόκριση και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην έναρξη του πρωταθλήματος την Κυριακή (2/10) κόντρα στην Α.Ε.Σ.

Το βραδινό παιχνίδι του Σαββάτου ξεκίνησε εκρηκτικά για τους γηπεδούχους (9-2), που είχαν και την στήριξη του κόσμου. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου όμως δεν πτοήθηκε και με τον Ασημάκη να βγαίνει μπροστά, μείωσε σε 21-20 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι “κλειστό”, με τους Ικάρους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισχνό προβάδισμα του ενός πόντου (34-35).

Με λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και καλές άμυνες, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων, η οποία ωστόσο “εξανεμίστηκε”, καθώς η Προσοτσάνη μείωσε πολύ γρήγορα στο τρίποντο (53-56) στο 30′. Οι 9 μόλις πόντοι που δέχτηκαν οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το κλειδί για να έρθει το ροζ φύλλο αγώνος.

Τα δεκάλεπτα : 21-20 , 34-35 (ημ.) , 53-56 , 62-70 .
Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ : Νυμφόπουλος , Τικταπανίδης , Μπενάζης , Παλτόγλου 14 (3) , Κουτσίδης 13 , Στάϊκος , Παναγιώτου 13 (2) , Γελκοβάνης , Ασλαμαζίδης 8 (2) , Δουλκέρογλου 8 (2) , Μαυρουδής 6 (2) , Δεληγιαννίδης .
Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ : Δάγκουλας 7 (1) , Λαδιάς , Παναγιωτίδης , Τζώτζος , Δούκας Δ. , Μηνάς 9 , Καραλίβανος 11 , Δούκας Β. 2 , Ασημάκης 23 (2) , Σιδηρόπουλος 2 , Γούνας 11 , Χασάπης 5.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  56-62  Α.Ε.Σ

Η Α.Ε.Σ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Σερραϊκό ντέρμπι με την Ηράκλεια, αφού οι νεαροί αθλητές του Χρήστου Γκαβανόζη έκαναν μια επική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρη σε επιμέρους 1-18 (!!) και πήραν την πρόκριση μέσα στην Ηράκλεια, που για 34′ έδειχνε το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν καλά στο επιθετικό κομμάτι, με τους γηπεδούχους εξ αρχής να έχουν το πάνω χέρι. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-14, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι παίχτες του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν πάνω στο σκορ με 27-20 μετά από ένα κακό ποιοτικά δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν παραπάνω και έριξαν την διαφορά στους 5 (44-39) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα των “κόκκινων” στο πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου έδειχνε κομβικό για την έκβαση της αναμέτρησης, αλλά οι “γαλάζιοι” όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν από το -11 (55-44 στο 33′) και να πάρουν την μεγάλη νίκη με 56-62 χάρη σε σερί 1-18 στα τελευταία 7 λεπτά. Οι γηπεδούχοι υπέστησαν τρομερό black out, ενδεικτικό ότι έκαναν 4 συνεχόμενα λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σπουδαία καλάθια απέναντι στην ζώνη της Ηράκλειας.

Διαιτητές: Πελτέκη – Νέδογλου Αρ.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-20, 44-39, 56-62.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης Σπ.): Αρβανιτίδης, Καραγεωργάκης 6, Ρέμπας 3, Λαζαρίδης 6(2), Καρανικόλας 11, Κουντουράς 7(2), Ράμναλης 16, Χορτομάρης 5(1), Κουτσάκης 1, Μέσσας, Δάφκος.

Α.Ε.Σ (Γκαβανόζης): Λάτσιος 6(2), Γρούνης 12(3), Σαρρής, Κώστογλου, Κακλίδης 1, Καραπέπερας 8(2), Θεοφανίδης 2, Ελέζι 6, Ντώνες 13(2), Πεχλιβανίδης 2, Γουγουσιάδης, Χατζόπουλος 12(1).