Ο Πανσερραϊκός χάρισε…τον βαθμό στον Ηρακλή! 1-1 στο Καυτανζόγλειο!

Ο Πανσερραϊκός αποφάσισε να μπεί στο…ημίχρονο στο Καυτανζόγλειο και χάρισε στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, τον βαθμό της ισοπαλίας, 1-1. Οι «κόκκινοι» ήταν αόρατοι στο πρώτο 45λέπτο αλλά μετά την ανάπαυλα κυριάρχησαν και αδικούνται απο το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Πανσερραϊκός σε ένα ντέρμπι απο τα παλιά κόντρα στον «γηραιό», έπαιζε ξανά για την επιβίωση του και το επιβεβαίωσε για ένα ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Διγκόζη, μπήκαν μαγεμένοι στο πρώτο μέρος, χωρίς καμία ουσία στο παιχνίδι τους, σε αντίθεση με το  δεύτερο ημίχρονο που είχαν κατοχή μπάλας, δημιούργησαν φάσεις, δεν απειλήθηκαν και αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι, θα έφευγαν για 3η φορά φέτος, με νίκη επι του ιστορικού Ηρακλή. Κράτησαν το αήττητο, πήραν βαθμό που μπορεί να αποδειχτεί χρυσάφι και συνεχίζουν το κυνήγι της σωτηρίας μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος.

Έτσι ξεκίνησε ο Διγκόζης:

Ο Άγγελος Διγκόζης ξεκίνησε τον Πανσερραϊκό σε διάταξη 4-3-3 με τον Κατσίκα, κάτω απο τα δοκάρια, τους Ζέρη δεξιά και Βάντερσον αριστερά ως ακραία μπακ. Τους Καρασαλίδη και Κεφαλά, στα στόπερ, με τους Μαρκιόνι ως εξάρι και τους Ανάκογλου, Στίνα ως οχτάρια και τους Μέσσι και Κόντσι στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Ο Κανίς είχε τον ρόλο του ψευτοεννιαριού.

Σε «τρικυμία» στο πρώτο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός!

Ο Πανσερραϊκός αν και ξεκινήσε ισορροπημένα τον αγώνα, όσο περνούσαν τα λεπτά, οπισθοχωρούσε αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα να δεχτεί πολλές φάσεις απο τον Ηρακλή.

Οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη δέχτηκαν μεγάλη πίεση στην μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα η άμυνα να μοιάζει συνεχώς εκτεθειμένη. Η πιο σημαντική φάση στο πρώτο τέταρτο ήρθε απο τον Άλεξιτς, που ήταν σε οριακή θέση οφσαϊντ και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Κατσίκα αλλα πλάσαρε άουτ.

Στο διάστημα μεταξύ 20-30 ο Πανσερραϊκός βρήκε χώρους και βγήκε μπροστά απο τα άκρα. Ο Κόντσι και ο Μέσσι προσπάθησαν να γεμίσουν την αντίπαλη περιοχή με σέντρες αλλα ο Κανίς ήταν πολύ μόνος για να καταφέρει κάτι αξιόλογο ως ευκαιρία.

Η Σερραϊκή ομάδα μετά το ημίωρο δεν κατάφερε να μείνει ψηλά αλλά ούτε και απειλήθηκε ιδιαίτερα, με τον Κατσίκα να είναι στην σωστή θέση και να βγάζει ένα καλό γυριστό σουτ του Άλεξιτς στο 32’.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίκτες του Γεωργιάδη πίεσαν απο τα δεξιά και με συρτή σέντρα βρήκαν τον Πατράλη μόνο στην μικρή περιοχή, που εκτέλεσε με κοντινό πλασέ τον Κατσίκα για να γράψει το 1-0.

Ημίχρονο: Ηρακλής-Πανσερραϊκός 1-0

Άλλος Πανσερραϊκός στο β´ μέρος!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, βγήκαν μπροστά για να διεκδικήσουν το γκολ της ισοφάρισης και ανάγκασαν τους παίκτες του Ηρακλή να αμυνθούν, αφού η πίεση ήταν συνεχόμενη απο το 46’ και μετά.

Ο Φάμπρι με την επανέναρξη, έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού τρύπησε την άμυνα του «γηραιού» και έφτασε μια ανάσα απο το 1-1 αλλά κατάφερε…περνώντας και τον αντίπαλο γκολκίπερ, να πλασάρει άουτ, προς έκπληξη όλων.

Η αλλαγή του Μέσσι με τον Ντίαζ στην ανάπαυλα, έδωσε μεγαλύτερη ζωντάνια στον αξόνα, με τους Στίνα και Ανάκογλου να κρατούν μπάλα και να μοιράζουν ωραία το παιχνίδι στις πτέρυγες και τον Ζέρη απο τα δεξιά, να δημιουργεί υπεραριθμία και να φτάνει η μπάλα πιο εύκολα στην περιοχή του Ηρακλή.

Στο 62’ ο Άλεξιτς έκανε την μοναδική ευκαιρία του Ηρακλή, αφού πήρε μια κεφαλιά και την έστειλε δοκάρι και έξω, με τον Κατσίκα όμως να ελέγχει και αυτή την φάση.

Στο 67’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τα «λιοντάρια» με τον Χισάμ Κανίς, να πλασάρει ιδανικά απο κοντινή απόσταση και να ξεσπά σε έντονους πανηγυρισμούς με τους συμπαίκτες του! Η κινητικότητα του Πανσερραϊκού απέφερε καρπούς ενώ η πίεση συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε, χωρίς όμως την μεγάλη φάση. Ο Ηρακλής δεν κατάφερε κάτι αξιόλογο πέρα απο δυο αντεπιθέσεις που έφεραν φάουλ έξω απο την περιοχή χωρίς όμως ανησυχία για την άμυνα του Πανσερραϊκού.

Τι ακολουθεί;

Η ομάδα μας αγωνίζεται με την Βέροια στο δημοτικό γήπεδο Σερρών την Κυριακή 27 Μαρτιού στις 17:00, για την 26η αγωνιστική.

Με το «μάτι» του Serres Sport:

Ίσως είναι απο τις φορές που η αγωνιστική απραξία δεν βοήθησε τον Πανσερραϊκό, που σωματικά μπορεί να ξεκουράστηκε, όμως πνευματικά ήταν απών, για ένα ημίχρονο, κόντρα στους «κυανόλευκους». Η μεγάλη νίκη και εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό Β´ έδειξε οτι η Σερραϊκή ομάδα αξίζει καλύτερης τύχης σίγουρα αλλά και βαθμολογικής θέσης σιγουρότατα! Ίσως αν οι δυο ομάδες έπαιζαν την περασμένη Κυριακή το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό αλλά οι υποθέσεις δεν παίζουν μπάλα. Με το πόδι στο γκάζι στο β´ μέρος και την δημιουργία των Ανάκογλου και Στίνα, ο Πανσερραϊκός δεν θα προβληματιστεί μέχρι το φινάλε. Πρέπει άπαντες στο γκρουπ να μείνουν συγκεντρωμένοι και να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό…την στιγμή που άλλοι ψάχνουν δεκανίκια και λυκοφιλίες…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πήλιος, Α. Παπαστεριανός, Χρουσιέλ, Πανάγου, Πατράλης, Νταμιάν Σίλβα, Κάκκο (68΄ Καρτσαμπάς), Τομάς, Τότσκα (75΄ Γιουμπιτάνα), Άλεξιτς

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Κατσίκας, Ζέρης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Κόντσι, Μαρκιόνι, Ανάκογλου, Στίνα, Μέσσι(46’ Ντίαζ), Κανίς.