Οριστικό “τέλος” στην υπόθεση άνοδος για τους Ικάρους, αφού η Αγία Βαρβάρα “άλωσε” το ΔΑΚ και είναι μια “ανάσα” από την Γ’ Εθνική !

Γ.Σ ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  73-74  ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

Οι Ίκαροι αν και μπήκαν εξαιρετικά, αν και έδειχναν ικανοί για να παραμείνουν “ζωντανοί” στο κυνήγι ανόδου, η Αγία Βαρβάρα με μπροστάρη τον πολύπειρο Αθανασιάδη (34π.) “γκρέμισε” τις ελπίδες και βρίσκεται με το ένα πόδι στην Γ’ Εθνική. Οι Καβαλιώτες κατάφεραν να περάσουν και από το ΔΑΚ Σερρών “Ιωάννης Τσιντσάρης”, να πετύχουν το 4/4 και να συνεχίζουν στην κορυφή δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Στον αντίποδα, οι Ίκαροι γνώρισαν την 3η τους ήττα στο μίνι πρωτάθλημα και κάπως έτσι “έσβησαν” και οι μαθηματικές ελπίδες επιστροφής στα Εθνικά πρωταθλήματα.

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι “κυανοκίτρινοι” ξεκίνησαν δυναμικά με τον Λόγυρο να είναι σε καλή ημέρα και να προηγούνται με 25-13 στο δεκάλεπτο φτάνοντας πολύ κοντά στο σκορ ήττας στην Καβάλα (-14). Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Αθανασιάδη να έχει 20 πόντους στο ημίχρονο, μείωσαν σε 34-31 με την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην 3η περίοδο, οι Καβαλιώτες προσπέρασαν με 34-35 ωστόσο οι Ίκαροι με Ασημάκη και Χατζή βρέθηκαν στο +9 (52-43). Η ομάδα του Μυτικόπουλου αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα σε 53-53 στο 30′. Στην 4η περίοδο, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κομβικές φάσεις και να φεύγουν θριαμβευτές από το ΔΑΚ στο μεγάλο βήμα ανόδου που πραγματοποίησαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντούρας – Ισιγώνης – Ρούκας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 34-31 (ημ.), 53-53, 73-74
Γ.Σ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Μπουτάκογλου): Δάγκουλας, Λαδιάς, Χατζής 16 (1), Θεοδοσιάδης 5 (1), Μηνάς 2, Σιδηρόπουλος, Ασημάκης 21 (3), Λόγυρος 16 (2), Γούνας, Χασάπης 6, Δημητρακάς 7 (1).
Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Στεφανίδης 5, Αναγνώστου 8 (2), Σουλίδης, Πρεμέτης 7 (1), Βασιλόπουλος 1, Πέππα 11, Λαζαρίδης 8, Πρασίνης, Αθανασιάδης 34 (5).