Πανσερραϊκός-Βόλος 2-2: «Χ»άθηκε σημαντική ευκαιρία για τα playoff!

Ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να πετύχει την τρίτη του νίκη στην σειρά, αφού αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2, απέναντι στον Βόλο, που προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 2-2, στις καθυστερήσεις του αγώνα με πέναλτι και χάθηκε έτσι μια σημαντική ευκαιρία για τα «λιοντάρια», ώστε να αποσπαστούν κι άλλο απο τις ομάδες που μάχονται για τον υποβιβασμό και να πλησιάσει την 6αδα που οδηγεί στα playoff!

Έτσι ξεκίνησε ο Πάμπλο Γκαρσία:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την Σερραϊκή ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Χόβαν στην εστία, τους Διαμαντή, Μπέργκστρομ, Θυμιάνη και Δεληγιαννίδη τετράδα στην άμυνα, τους Μορέιρα και Στάικο στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Ουάρντα ως επιτελικό χαφ και τους Τόμας και Ντάνκερλουι στα δύο άκρα, με τον Μπετανκόρ στην κορυφή της επίθεσης.

Α΄ Ημίχρονο

Στο 16’, ο Τόμας βρήκε εξαιρετικά τον Ντανκερλούι στην πλάτη της άμυνας, όμως ο έμπειρος μπακ δεν βρήκε για χιλιοστά την μπάλα με το κεφάλι παρότι ήταν σε πλεονεκτική θέση.

Στο 39’, ο διαιτητής Ανδριανός, έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, υπέρ του Βόλου, για χέρι του Απόστολου Διαμαντή, όμως μετά από τσεκ στο VAR, εντόπισε ότι δεν υπήρχε παράβαση και έτσι πήρε πίσω την απόφασή του.

ΓΚΟΛ! 0-1! Στο 45’+2’, ο Γκαρσία βρήκε στον χώρο τον Ασεχνούν, στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού και αυτός με πλασέ νίκησε τον Χόβαν και έβαλε μπροστά τον Βόλο, στην πρώτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Ο Πανσερραϊκός έχοντας εξ ολοκλήρου την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο αλλά όχι και τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, δεν κατάφερε να πάει έστω με την ισοπαλία στα αποδυτήρια. Μια αδράνεια της άμυνας και μια καλή συνεργασία των Θεσσαλών, του έδωσε το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς να είναι αυτή η εικόνα του ματς.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός – Βόλος 0-1

Β΄ Ημίχρονο

Στο 48’, ο Σέρβος φορ του Πανσερραϊκού, Άλεξιτς που μπήκε ως αλλαγή, δυσκόλεψε την αντίπαλη άμυνα και στο 48′ κέρδισε πέναλτι από τον Σιέλη. Συγκεκριμένα, ο ίδιος έφυγε στην πλάτη του Κύπριου στόπερ, εκείνος τον ανέτρεψε στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και το VAR να συμφωνεί.

ΓΚΟΛ! 1-1! Στο 50′, ο Θυμιάνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1!

Στο 58’, ο Άλεξιτς είχε σημαντική ευκαιρία να φτάσει στην ολική ανατροπή, όταν εξαπέλυσε έναν  κεραυνό έξω από την περιοχή αλλά ο Κόβατς απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

ΓΚΟΛ! 2-1! Στο 59′, ο Στάικος έκανε μία εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Δεληγιαννίδης, κινήθηκε σαν φορ και με κεφαλιά- «ψαράκι» νίκησε τον Κόβατς για την ολική ανατροπή και το 2-1.

Στο 79’, ο Μωραΐτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως νικήθηκε από τον Χόβαν, που έδιωξε με το αριστερό πόδι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μύγας έγινε παραλήπτης σέντρας στο δεύτερο δοκάρι, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

ΓΚΟΛ! 2-2! Στο 90′ +2′, έπειτα από έλεγχο του VAR, ο διαιτητής είδε στο ριπλέι την κόντρα του Οικονόμου πάνω στον Μύγα, με αποτέλεσμα να δείξει την αυστηρή παράβαση για τους φιλοξενούμενους. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα για το 2-2.

Τελικό αποτέλεσμα: Πανσερραϊκός – Βόλος 2-2

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, αδίκησαν τους εαυτούς τους, με την ισοπαλία στο φινάλε του ματς, στο δημοτικό γήπεδο, αφού ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και ειδικά μέχρι το 75′, αφού πέτυχε και την ανατροπή, μπορούσε να απλοποιήσει την κατάσταση υπέρ του, είτε με ένα τρίτο γκολ, είτε παγώνοντας το ματς. Αυτό δεν συνέβη και αφού ο Βόλος με συνεχόμενες επιθέσεις που ανακόπηκαν ιδανικά απο την Σερραϊκή ομάδα, σε μια ανύποπτη φάση κέρδισε το αυστηρό πέναλτι και πήρε τον βαθμό.

Τι ακολουθεί;

Την 21η Αγωνιστική της Stoiximan Super League, ο Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει τον Άρη, εντός έδρας, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, το Σάββατο 3/2, στις 19:30.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (45’ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (76’ Οικονόμου).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (63’ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (45’ Κόμπα), Τσοκάνης (73’ Ντέλετιτς), Σιέλης (63’ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.