Οι “μικροί” που παίζουν καλύτερα από “μεγάλους” και η τεράστια νίκη με ανατροπή της Α.Ε.Σ επί της Santa για το Κύπελλο !

Α.Ε.Σ
69-60  ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

Οι πιτσιρικάδες της Α.Ε.Σ συνεχίζουν αγώνα με αγώνα να επιβεβαιώνουν πως η θέληση, η πίστη και η δουλειά φέρνει αποτέλεσμα. Αυτή την φορά, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη πέτυχαν την μεγαλύτερη τους νίκη από όλες τις απόψεις. Έχοντας απέναντι τους μια πολύ πιο έμπειρη ομάδα, που είναι σχεδόν ίδια με αυτή που έχασε πέρυσι την άνοδο από το Ρούπελ στο καλάθι, οι “γαλάζιοι” δεν πτοήθηκαν από το -17 του δεκαλέπτου, ούτε από το -8 του τρίτου δεκαλέπτου. Με κατάθεση ψυχής, η Α.Ε.Σ πήρε μια παλικαρίσια πρόκριση απέναντι στο φαβορί και προκρίθηκε στους 4 του Κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης”.

Η Αγία Βαρβάρα έδειχνε να επιβεβαιώνει από πολύ νωρίς τα προγνωστικά και βρέθηκε στο +17 (11-28) στο 10′. Στην 2η περίοδο, όμως άλλαξε άρδην η κατάσταση και οι “γαλάζιοι” παίζοντας εξαιρετική άμυνα, δέχτηκαν μόλις 5 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -3 (30-33). Στην 3η περίοδο, το σύνολο του Μυτικόπουλου έφτασε και πάλι την διαφορά στους 8 πόντους (44-52), αλλά από εκεί και μετά η Α.Ε.Σ κυριάρχησε και “κατασπάραξε” την Αγία Βαρβάρα με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 25-8 (!!!).

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 30-33, 44-52, 69-60.

Α.Ε.Σ (Γκαβανόζης): Μπανάβας 4, Λάτσιος 11(1), Γρούνης, Σαρρής 12(1), Κακλίδης 7, Καραπέπερας, Θεοφανίδης 1, Ελέζι, Ντώνες 4, Πεχλιβανίδης 13, Θεοχαρίδης, Χατζόπουλος 17.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 2, Στεφανίδης 13, Χατζηαβραμίδης 2, Μητρούδης 5(1), Πρεμέτης 12, Μπαλαμπουγιούκης Π. 5(1), Σουλίδης 2, Βασιλόπουλος 9(1), Πέπα 1, Θανάση, Σπυρίδης, Λαζαρίδης 9(1).