Νικητής ο Γυμναστικός απέναντι στην καλή εμφάνιση της Ηράκλειας για 30′ !

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  48-74  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Σε ένα παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα είχε ενδιαφέρον με την Ηράκλεια μέχρι εκείνο το σημείο να κερδίζει τις εντυπώσεις, ο Γυμναστικός με πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνος και “έσβησε” την μέτρια εικόνα που είχε σε όλη την υπόλοιπη αναμέτρηση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η Ηράκλεια μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και κοίταξε στα “μάτια” τον Γυμναστικό, αλλά οι “πράσινοι” με ένα μικρό σερί προηγήθηκαν με +4 (17-21) στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου με καλύτερη άμυνα και έχοντας σε καλή ημέρα Παλιαχάνη και Σιδηρόπουλο πήγαν στα αποδυτήρια με +12 (26-38).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν πολύ για να μειώσουν και να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά ο Γυμναστικός είχε απαντήσεις όταν χρειαζόταν, με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 9 πόντους και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 42-53. Στην 4η περίοδο, οι “ταύροι” άλλαξαν εντελώς την εικόνα τους και με επιμέρους 6-21 κατέκτησαν μια εύκολη νίκη και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-5.

Διαιτητές: Νέδογλου Ζ. – Καντζουρίδης

Τα δεκάλεπτα: 17-21,26-38,42-53,48-74.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης):Κουντουράς 2,Καραγεωργάκης 8,Κουτσάκης,Σουρέλης 1,Χαραλαμπίδης 8, Αρβανιτίδης,Τσιώνης 6(1),Κεχρής 10(2),Ίγγιλης,Χορτομάρης 11.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου):Μυλωνόπουλος,Λαδιάς 4,Παλιαχάνης 22(1),Δούκας 2,Αναστασιάδης 2, Γκολογκίνας 9,Δάφκος,Χατζηανδρέου 7(1),Σιδηρόπουλος 18(2),Πεχλιβάνος 4,Χασάπης 6.