Ναι ρε Πανσερραϊκάρα!! Μεγάλη πρόκριση στο Αιγάλεω!

Λιονταρίσια πρόκριση για τον Πανσερραϊκό στο Αιγάλεω, που με δυο τέρματα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, πήρε μεγάλο διπλό σε μια σκλήρη έδρα και προκρίθηκε στην 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας! Σαΐντ και Κανίς τα γκολ, ο Σοφιανός την ασιστ στον Ιταλομαροκινο!

Ο Πανσερραϊκός δοκιμάστηκε για πρώτη φορά φέτος σε επίσημο ματς και τα κατάφερε! Σε αγώνα νοκ αουτ για το κύπελλο Ελλάδας, έπαιξε κόντρα σε μια σκληρή ομάδα & απέδρασε με σπουδαία νίκη-πρόκριση, απο ένα επικίνδυνο γήπεδο, για όλους τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν!

Ο Πανσερραϊκός μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και να άργησε να βρει την απαιτούμενη φλόγα, μετά απο μια παρατεταμένη προετοιμασία, που κρατά σε λήθαργο τους παίκτες, όμως έδειξε χαρακτήρα, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γηπέδο και στο φινάλε πήρε αυτο που άξιζε, τη νικη! Ο Ελευθερόπουλος και οι παίκτες του, αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί δούλεψαν πάνω σε ένα αγωνιστικό πλάνο και με πίστη μέχρι το 94’ έφεραν το 1-1 και με εντυπωσιακό τρόπο την ολική ανατροπή, στο 108’ της παράτασης!

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, επέλεξε σε τακτική 4-2-3-1, τον Γιαννίκογλου κάτω απο τα δοκάρια, τους Δεληγιαννίδη και Πεταυράκη στα άκρα της άμυνας, με τους Παπάζογλου και Καρασαλίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Πιο μπροστά τους ως εξάρια οι Νάτσος και Σιόντης με προωθημένο επιτελικό χαφ τον Στίνα και στις δυο πτέρυγες τον Μούργο δεξιά και τον Κανίς αριστερά. Κορυφή στην επίθεση έπαιξε ο Σαΐντ.

Ο Πολυχρόνης του Αιγάλεω έκανε την πρώτη φάση με σουτ στο 2’ λεπτό. το οποίο πήγε άουτ, όπως και η κεφαλιά του Καρασαλίδη για τον Πανσερραικό στο 18’ λεπτό μετά απο εκτέλεση φάουλ έξω απο την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με το γκολ του Μπαστιάνου στο 35′ λεπτό, με τον Πανσερραϊκό να μην έχει ουσιαστική αντίδραση, εκτός απο ένα σουτ του Κανίς, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε ψυχωμένα και αποφασιστικά για την ανατροπή! Κράτησε μπάλα, πίεσε, έκλεψε μπάλες στην μεσαία γράμμη και απείλησε με ρίγματα απο τα πλάγια, χωρίς όμως να κάνει την μεγάλη φάση!

Ο Στίνα απείλησε χλιαρά στο 48’, όπως και ο Κανίς στο 70’. Το Αιγάλεω δεν απείλησε σχεδόν καθόλου τον Γιαννίκογλου που ήταν σωστός στις αντιδράσεις του στα σουτ του Μπαστιάνου και του Τσιλιγκίρη στο 55’ και το 72’ αντίστοιχα.

Στο 90+4′, τα «λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι, με τον Σαΐντ, να ευστοχεί γράφοντας μέσα σε ντελίριο, το 1-1, και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές και στα δύο ημίχρονα των παρατάσεων, με τον Πανσερραικό να πετυχαίνει το γκολ στο 108′ με τον Κανίς, ύστερα απο ασίστ του Σοφιανού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1 και έδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην ομάδα του.

Οι φίλοι του Πανσερραϊκού, τόσο απο την Αττική όσο και απο τις Σέρρες, που έκαναν πολλά χιλιόμετρα, βρέθηκαν και πάλι δίπλα στην ομάδα και δεν την άφησαν μόνη στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν!

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θ. Γράφας) : Σικαλιάς, Νικολακόπουλος (55′ Πιαστόπουλος), Πεχλιβανόπουλος, Βλάχος, Παπανικόλας, Πολυχρόνης (Σκεντεράϊ), Τσίτσαρης (95′ Μπούσης), Βλαχομήτρος (77′ Δημούτσος), Μπαστιάνος, Τσιλιγκίρης (86 Φουρλάνος), Κολλάς (86′ Πατρινός).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δ. Ελευθερόπουλος) : Γιαννίκογλου, Καρασαλίδη, Δελληγιαννίδης, Πεταυρακης, Σιόντης (60′ Καραμπέρης), Νάτσος (83′ Ανάκογλου), Μούργος (75′ Λιούμης), Stina (60′ Σοφιανός), Kanis, Said (96′ Μασκανάκης).

***Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, είναι το επίσημο ματς κυπέλλου Ελλάδας, για την 5η θέση του θεσμού.