Σπουδαίο διπλό στην Ξάνθη για τις “λιονταρίνες”…Απρόσμενο “διαζύγιο” με Ρούλη !

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  49-54  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO

Το τρίτο του διπλό την φετινή αγωνιστική περίοδο πανηγύρισαν οι γυναίκες του Πανσερραϊκού, οι οποίες επικράτησαν στην Ξάνθη της Ασπίδας και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-6. Οι “λιονταρίνες” με καθαρό μυαλό στο τέλος κατόρθωσαν να “αποδράσουν” σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια του.

Με την Νίκη Χωλοπούλου να μην αγωνίζεται ούτε σε αυτό το παιχνίδι, ο Πανσερραϊκός είχε να διαχειριστεί μια σημαντική απουσία αλλά έδειξε εξ αρχής ότι θα βάλει δύσκολα στις γηπεδούχες που βρίσκονται σε επικίνδυνα “μονοπάτια”. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο και έκλεισε στο 12-13. Στην 2η περίοδο, οι παίκτριες του Τατιτζικίδη (αντικαθιστά προσωρινά τον Ρούλη) ήταν καλύτερες στο επιθετικό κομμάτι αλλά η ομάδα της Ξάνθης συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ (27-30 ημίχρονο).

Στην 3η περίοδο η ομάδα της Ξάνθης πέρασε στο σκορ, ωστόσο ο Πανσερραϊκός ήταν και πάλι αυτός που έκλεισε με προβάδισμα το δεκάλεπτο. Στο τελευταίο και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο οι “λιονταρίνες” άντεξαν την πίεση των γηπεδούχων και κατέκτησαν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος. Μπακιρτζίδου (12π.) και Πελτέκη (10π.) ήταν οι πρώτες σκόρερ για τις φιλοξενούμενες.

Διαιτητές: Κωνσταντινέλλης-Ντόντης

Δεκάλεπτα: 15-19, 27-30, 42-43, 49-54

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 5, Μπουτσούκη 10(2), Χάμον 4, Τονικίδου, Μπαϊρακτάρ, Αντώνογλου 14(2), Μαμαλίγκατζη 10, Συμεωνίδη, Καρακώστα 6, Καραλίδου Β., Χαλκίδου.

Πανσερραϊκός (Τατιτζικίδης): Βάννα 3(1), Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 12, Πελτέκη 10(1), Θανοπούλου 6(1), Δαμιανάκου 3(1), Πιτσιάβα 7, Σιάκα, Γκέγκα 4, Μαμούδη, Ρούλη.

ΑΠΡΟΣΜΕΝΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΜΕ ΡΟΥΛΗ !

Στην λύση της συνεργασίας τους, προχώρησαν Πανσερραϊκός και Πασχάλης Ρούλης. Οι δυο πλευρές “χώρισαν” μετά από 13 αγωνιστικές με τον Σερραίο προπονητή να αφήνει την ομάδα στην 5η θέση. Πρόκειται για μια απρόσμενη εξέλιξη, που σίγουρα λίγοι περίμεναν.

Το γεγονός επιβεβαιώθηκε χθες, αφού την ομάδα κατέβασε ο Νίκος Τατιτζικίδης, ως προπονητής των “κόκκινων”.

*Φώτο-πηγή: anexartitos.gr, imagecreation.gr