Με ρεσιτάλ τριπόντων ο Πανσερραϊκός “παρέσυρε” την Αρετσού !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  92-59  ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος πανηγύρισε άλλη μια νίκη με τον κόσμο του απέναντι σε μια Αρετσού που για ένα ημίχρονο προέβαλε αντίσταση. Οι “κόκκινοι” δεν συνάντησαν εμπόδια απέναντι στην ομάδα της Καλαμαριάς και έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και πολύ καλό ποσοστό τριπόντων έφτασαν σε μια άνετη νίκη φτάνοντας στην απόλυτη ισορροπία (12 νίκες – 12 ήττες).

Με τον Ντίνο να δίνει το έναυσμα, τον Γεωργιανό να οργανώνει εξαιρετικά και τον Στεφανίδη να “πυροβολεί” και αυτός τα “λιοντάρια” πήραν εξ αρχής το πάνω χέρι, αλλά είχαν αμυντικά προβλήματα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο υψηλό, 28-23. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Γιώργου Μασλαρινού συνέχισαν να έχουν εύκολο σκορ με την Αρετσού να έχει απαντήσεις έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κυφωνίδη. Παγωνίδης, Χριστοδούλου έκαναν ένα αρκετά καλό δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 53-40.

Με αποφασιστικότητα και με καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για τα καλά και με επιμέρους 13-2 ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (66-42). Ο Χαρίτογλου βρήκε και αυτός ρυθμό και με μεγάλο πλουραλισμό στο επιθετικό κομμάτι και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν με 77-47 στο 30′ και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με καλά ποσοστά και θερμό χειροκρότημα από την κερκίδα. 15 (!) τρίποντα πέτυχαν οι γηπεδούχοι, ενώ σκόραραν όλοι οι παίχτες που αγωνίστηκαν.

Χωρίς τον Δημητρακά παρατάχθηκε ο Πανσερραϊκός στην σημερινή συνάντηση. Την Κυριακή (01/05) οι “κόκκινοι” έχουν το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τα Πεύκα.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-40, 77-47, 92-59.

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 13(3), Ντίνος 17(3), Δατσιάδης 3(1), Γεωργιανός 11(1), Χριστοδούλου 6, Κεραμάρης 7(1), Γκούτζιας, Ασημάκης 2, Γούνας 2, Μπίλιος 6, Χαρίτογλου 13(3), Παγωνίδης 12(3).

Αρετσού Καλαμαριάς (Βακιρτζής): Φλιώνης 10(3), Βαρίτης 3, Μαυρίδης, Κυφωνίδης 21(1), Παπασάββογλου 3, Καπόνης 6, Φουρκιώτης 1, Μαυροχωρίδης 5(1), Παπανικολάου, Παπαδόπουλος 5, Ντίαθ 5(1).

Τα αποτελέσματα

ΚΣ Γέφυρας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 22-19(10), 36-33(20), 51-39(30), 67-49(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-ΧΑΝΘ 19-14(10), 22-26(20), 37-43(30), 56-60(τελικό)

ΠΣ Ευκαρπίας-Μακεδονικός  66-60

ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΑΟ Πολυγύρου  3-19(10), 19-32(20), 23-58(30), 35-71(τελικό)

Πανσερραϊκός-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 28-23(10), 53-40(20), 77-47(30), 92-59(τελικό)

Αίας Ευόσμου-ΜΕΝΤ  50-33(20), 72-49(30), 104-57(τελικό)

Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά, Λεύκιππος Ξάνθης