Κατέλαβε την 3η θέση παρά την ήττα από τον Αστέρα Καβάλας η Α.Ε.Σ !

Α.Ε.Σ  54-64  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Όντας φανερά κουρασμένη (πέτυχε μεγάλη νίκη στην Κομοτηνή με το εφηβικό) και έχοντας εξασφαλίσει πριν το τζάμπολ την 3η θέση στην κανονική περίοδο (χάρη στο διπλό του Ρούπελ στην Προσοτσάνη), η Α.Ε.Σ έκανε ότι καλύτερο μπορούσε στην εξ αναβολής 14η αγωνιστική κόντρα στον Αστέρα Καβάλας που κατέλαβε την 2η θέση στην κανονική περίοδο, καθώς υστερεί στην ισοβαθμία με το Ρούπελ.

Η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη προσπάθησε πολύ να δυσκολέψει τους Καβαλιώτες, αλλά κάτι τέτοιο ήταν πολύ δύσκολο αφού το προηγούμενο απόγευμα έκανε τεράστια προσπάθεια και κέρδισε σε οριακό παιχνίδι στον ΓΑΣ με το εφηβικό (61-64). Μάλιστα, η Σερραϊκή ομάδα δεν καιγόταν και για την νίκη, αφού είχε κατακτήσει ούτως ή άλλως την 3η θέση έχοντας με το μέρος της την τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε με Γ.Σ Σερρών (4η θέση) και Προσοτσάνη.

Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη έβαλε από την αρχή τις βάσεις για την νίκη και δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί την αναμέτρηση με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-22, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +14 (25-39) για τους Καβαλιώτες. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην συνέχεια, αλλά οι “γαλάζιοι” έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 54-64 με την λήξη.

Αντίπαλος της νεανικής Σερραϊκής ομάδας, η οποία έχει ήδη πραγματοποιήσει μια άκρως επιτυχημένη χρονιά, θα είναι η Θύελλα Φερών που θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας (τερμάτισε στην 2η θέση στον β’ όμιλο) σε σειρά best of 3. Πιθανότατα το επόμενο Σαββατοκύριακο θα ξεκινήσει η β’φάση του πρωταθλήματος, με την ΕΚΑΣΑΜΑΘ μέχρι την Τετάρτη να ορίζει τις αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 11-22,25-39,34-54,54-64.