Επίδειξη δύναμης και πρώτο βήμα για το Ρούπελ, που πέτυχε ευρεία νίκη κόντρα στον Αστέρα !

ΡΟΥΠΕΛ   79-52  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Σε ένα υπέροχο απόγευμα, μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα το Ρούπελ έδωσε μια εξαιρετική “παράσταση” στην πρεμιέρα της τελικής φάσης και έδειξε άγριες διαθέσεις απέναντι στην ομάδα που του είχε σπάσει το αήττητο την φετινή χρονιά. Οι παίχτες του Νίκου Κηρύκου ήταν επιβλητικοί, μπήκαν “φουριόζοι” με το “καλημέρα” και δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους που όσο και αν προσπάθησαν βρήκαν αντίσταση απέναντι στους “μπλε”.

Η ομάδα του Σιδηροκάστρου πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα με την έναρξη του παιχνιδιού και βρέθηκε να προηγείται με 15-2 μέσα σε πανζουρλισμό από τους 200 και πλέον φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Ο Αστέρας ανέβασε την επίθεση του χάρη σε εύστοχα σουτ του Χαριζάνη, αλλά οι “μπλε” ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και πετύχαιναν καλάθι με κάθε τρόπο ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (27-16). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο “γκάζι” και παίζοντας σεμιναριακή άμυνα “έπνιξαν” τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με 20 (!) πόντους στο ημίχρονο (42-22).

Στην 3η περίοδο, οι “μπλε” σίγησαν επιθετικά και οι Καβαλιώτες με τον Καβαργύρη να “πυροβολεί” μείωσαν στους 15 (52-37), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +16 (55-39). Ένα καλάθι για το 55-41 ήταν και η αρχή για το τελικό ξέσπασμα της ομάδας του Κηρύκου, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ένα σόου και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με πολύ μεγάλη διαφορά, δείχνοντας πόσο πολύ θέλει την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και λύσεις από όλους, το Ρούπελ έκανε ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο και πλέον έχει τις διακοπές του Πάσχα να ξεκουραστεί και να πάει στην Καβάλα για να αντιμετωπίσει την Αγία Βαρβάρα (30/04) για την 2η αγωνιστική.

Διαιτητές: Ντούρας – Παπαθεολόγου

Ρούπελ (Κηρύκος): Κάτος 6,Φραγκούλης 11(1),Μποζουτσίδης,Κεμανετζής 12,Δαλαγκόζης 14(2),Γιαννάτος 3, Παπαδόπουλος 13,Τοπολίγκας,Γεωργιανός 11(1),Λουλούδης 9(1).

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Κούντας,Σαμαράς 5(1),Μπόζης 4(1),Ιωαννίδης 1,Τσαλαπάτας, Μοσχόπουλος 2,Κούκος 4,Χαριζάνης 8,Καβαργύρης 24(3),Γεωργιάδης,Μπορμπίδης 4,Κύρατζης.