spot_imgspot_img

Εμφατική πρώτη νίκη με πολύ καλή εμφάνιση για την Α.Ε.Σ!

Γιατί να εμπιστευτείτε το SerresSport

Α.Ε.Σ 83-63 Διόσκουροι Κοζάνης

Με το δεξί ξεκίνησε το Πανεπαρχιακό τουρνουά η εφηβική ομάδα της Α.Ε.Σ, η οποία πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης λύγισε εύκολα την αντίσταση των Διόσκουρων και έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Με Θεοδοσιάδη και Καπετάκη να κάνουν ότι θέλουν την αντίπαλη άμυνα και με καλό ρυθμό από την αρχή του παιχνιδιού, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη μετά το πρώτο δεκάλεπτο (20-15) έλεγξε απόλυτα την έκβαση της αναμέτρησης και ξέφυγε από το ημίχρονο με +12 (41-29). Στην επανάληψη, οι “γαλάζιοι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και παρότι αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα ζώνης, είχαν τις απαντήσεις και έφτασαν άνετα στην νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού και να δίνει αβαντάζ στους παίχτες της Α.Ε.Σ.

Πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησαν επιθετικά και οι Χατζόπουλος και Φαρδέλλας, με όλους τους παίχτες του Γιάννη Κακιούζη να δείχνουν μέρος του ταλέντου τους. Αύριο στις 18:30, η Α.Ε.Σ θα επιδιώξει το δεύτερο βήμα κόντρα στον Άθλο που στην πρεμιέρα του τουρνουά ηττήθηκε από τον Κ.Α.Ο.Χ (62-57).

Τα δεκάλεπτα: 20-15,41-29,59-47,83-63.

Α.Ε.Σ (Κακιούζης – Μπίλιος): Κακλίδης 4, Γρηγοριάδης 2,Θεοφανίδης, Θεοδοσιάδης 20(2),Φαρδέλλας 18(4), Καπετάκης 21(1),Πεχλιβανίδης 4, Χατζόπουλος 14.

Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Γκλιάνας 18, Βούρκας 8, Κόβλακας 31 (2), Αγορίτσας 2, Βατζήκας 4, Κωνσταντινίδης, Βελώνης, Τασόπουλος.