Δεν “χαμπαριάζουν” οι λιονταρίνες…Διπλό και στην Καβάλα με ανατροπή !

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  48-52  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Μέχρι πρόσφατα το γυναικείο τμήμα του Πανσερραϊκού δεν ήταν εξίσου καλό μακριά από την έδρα του. Ωστόσο, το τελευταίο διάστημα πανηγυρίζει μεγάλα διπλά (έφτασε τις 4 εκτός έδρας νίκες) και δείχνει χαρακτήρα παρά τις σημαντικές ελλείψεις. Χωλοπούλου- Πιτσιάβα – Δαμιανάκου δεν ενίσχυσαν τις “κόκκινες” στην σημερινή αναμέτρηση αλλά η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία 3 λεπτά πήρε άλλη μια νίκη (3 διαδοχικές) ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 10-6.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με τους Πάνθηρες να “εγκλωβίζουν” τις φιλοξενούμενες και να προηγούνται με 31-23 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο (45-37 στο 30′), ενώ 3′ πριν το τέλος το 48-40 έδειχνε πολύ δύσκολο να ανατραπεί. Δυο τρίποντα της Θανοπούλου και εύστοχες βολές στις τελευταίες επιθέσεις σε συνδυασμό με την καλή άμυνα άλλαξαν άρδην την κατάσταση και οδήγησαν στο ροζ φύλλο αγώνος σε ένα ακόμη δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι.

Με αυτή την νίκη, ο Πανσερραϊκός ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Πυλαία με την οποία ισοβαθμεί.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Μιχέλη Ε.

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-23, 45-38, 48-52

Πάνθηρες Καβάλας (Καρατσομπάνης-Δασκαλάρας): Κελεμένη 15(3), Συροπούλου, Παναγιωτίδου 2, Σπανίδου 8, Γαϊτάνη 10(2), Τζιαμπάζη 5(1), Κεσεσίδου 4, Γιαχολάρη, Αργυρού, Μουταφίδου, Τασελαρίδου.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Θανοπούλου 16(4), Βάννα 7, Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 5, Πελτέκη 11(1), Σιδερίδου , Σιάκα 4, Γκέγκα.