Δεν άντεξε και ηττήθηκε στις Φέρες η Α.Ε.Σ… Όλο το πανόραμα της ημιτελικής φάσης !

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ  69-49  Α.Ε.Σ  (1-0)

Μια ημέρα μετά το 4/4 στο εφηβικό πρωτάθλημα και το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση και τα προκριματικά της Θεσσαλονίκης, οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη ταξίδεψαν στις μακρινές Φέρες για να αντιμετωπίσουν την Θύελλα στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων με φόντο την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Παρά την κόπωση, την ιεράρχηση στόχων και τις σοβαρές απουσίες (Γρηγοριάδης, Φαρδέλλας, Λάτσιος, Θεοδοσιάδης) λόγω μαθησιακών υποχρεώσεων, οι “γαλάζιοι” για ένα ημίχρονο ήταν μέσα στην διεκδίκηση του παιχνιδιού (17-10 10′, 30-24 ημίχρονο). Η 3η περίοδος ήταν και αυτή που ουσιαστικά έκρινε την έκβαση του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 23-8 και ανέβασαν την διαφορά στους 21 (53-32) μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το μεγάλο κίνητρο των γηπεδούχων και ο στόχος του εφηβικού πρωταθλήματος από την Α.Ε.Σ έπαιξαν κομβικό ρόλο στην αναμέτρηση. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο επόμενος αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων με την Α.Ε.Σ να υποδέχεται την Θύελλα με στόχο το 1-1. Σε διαφορετική περίπτωση, οι γηπεδούχοι θα αποχαιρετήσουν την συγκεκριμένη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-10,30-24,53-32,69-49.