“Βομβαρδισμός” τριπόντων και ένα εύκολο απόγευμα για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  72-41  ΝΕΑΠΟΛΗ

Με “όπλο” τους το τρίποντο οι γυναίκες του Πανσερραϊκού κατάφεραν να πανηγυρίσουν ακόμη μια νίκη και να αναρριχηθούν στην 2η θέση, όπου βρίσκονται σε ισοβαθμία με Πιερικό και Πάνθηρες Καβάλας. Οι “λιονταρίνες” με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο δεν έδωσαν περαιτέρω δικαιώματα και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση πανηγυρίζοντας την 4η νίκη σε 5 αγώνες.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη μπήκαν δυναμικά και πήραν σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (22-9). Στην 2η περίοδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε αντίδραση και εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα του Πανσερραϊκού μειώνοντας σε 34-26 στο ημίχρονο.

Με την Τζιαμπάζη να “πετάει” φωτιές και τις “κόκκινες” να παίζουν πολύ καλά και στις δυο πλευρές, ο Πανσερραϊκός ξέφυγε και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Με επιμέρους 24-6, οι γηπεδούχες έβαλαν τις γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνος. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον coach Ρούλη να χρησιμοποιεί όλες τις νεαρές αθλήτριες, που είχε στην διάθεση του.

Τρομερή εμφάνιση από την Τζιαμπάζη που πέτυχε 7 τρίποντα, με τις Μπακιρτζίδου, Σπάιτς, Θανοπούλου να ακολουθούν στο επιθετικό κομμάτι. Τον πρωτοπόρο και αήττητο Ηρακλή αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική οι “λιονταρίνες” στην Θεσσαλονίκη (27/11).

Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Τογανίδου

Δεκάλεπτα: 22-9, 34-26, 58-32,72-41

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Σ. 4, Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 23(7), Χωλοπούλου Μ., Μαμούδη, Θανοπούλου 15(3), Σπάιτς 16(2), Βαρούτη, Μπουροπούλου, Φωτιάδου, Ρούλη, Ατσάλου.

ΠΚ Νεάπολης (Παγκούτσος): Παράσχου 4, Μήτα, Καραγιαννάκη, Θωμαΐδου, Υδραίου, Αργυρού 2, Ιακωβίδου 2, Παπαδοπούλου 10(1), Ανδρονίκου 8, Ρότσικου, Κυριακού 4, Αγγελακίδου 11, Παπακωνσταντινίδου.

4ος Όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΑΣ Πανόραμα-ΑΓΕ Πιερίας 61-19(20), 107-32(τελικό)

Πανσερραϊκός-ΠΚ Νεάπολης 22-9(10), 34-26(20), 58-32(30), 72-41(τελικό)

Ασπίδα Ξάνθης-Ηρακλής  13-22(10), 21-45(20), 29-57(30), 44-68(τελικό)

Πάνθηρες Καβάλας-Πιερικός Αρχέλαος 18-9(10), 23-24(20), 26-40(30), 35-52(τελικό)

Ρεπό: ΑΕ Πυλαίας