Αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης ο Γυμναστικός μετά την ήττα στην Αγία Βαρβάρα !

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ  72-56  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  (2-1)

Έκανε την προσπάθεια του ο Γυμναστικός, ο οποίος ωστόσο αποκλείστηκε στο τρίτο παιχνίδι από την ανώτερη Αγία Βαρβάρα και αποχαιρέτησε την διοργάνωση με τους Καβαλιώτες να “σφραγίζουν” την πρόκριση στην τελική φάση (Ρούπελ και Αστέρας Καβάλας ήδη περιμένουν). Από το 27′ και μετά οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν δυσκολίες, με τον Γυμναστικό να μένει από δυνάμεις. Χωρίς τον βασικό τους “playmaker”, Παλιαχάνη αναγκάστηκαν να παίξουν οι “ταύροι” από το 8′ της αναμέτρησης, αφού ο νεαρός παίχτης τραυματίστηκε στην διάρκεια του παιχνιδιού.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Γυμναστικός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο πηγαίνοντας το παιχνίδι σε αργό τέμπο (5-9 στο 5′), αλλά η εκτελεστική ικανότητα του Στεφανίδη βοήθησε τους γηπεδούχους να κλείσουν με ένα +5 (19-14) την 1η περίοδο. Μεγάλο “πλήγμα” για τους φιλοξενούμενους ο τραυματισμός στο τέλος του δεκαλέπτου του Παλιαχάνη. Με καλάθια στο transition και διάσπαση της άμυνας των παιχτών του Γιάννη Μπουτάκογλου, η Αγία Βαρβάρα ξέφυγε με 28-19 στο 15′. Ένα κομβικό τρίποντο του Λαδιά και ένα δίποντο του Χατζή κράτησαν την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, με τον Λαζαρίδη με δίποντο να διαμορφώνει το 32-25 (σκορ ημιχρόνου).

Η αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ και εύκολα λάθη στο κατέβασμα της μπάλας οδήγησαν τους Καβαλιώτες στο +11 (41-30) στο 24′ με τον κόουτς Μπουτάκογλου να παίρνει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τους Χατζή και Σιδερίδη να πετυχαίνουν 8 πόντους ο Γυμναστικός επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και μείωσε σε 41-38 έχοντας εγκλωβίσει την ομάδα της Αγίας Βαρβάρας. Δυο μεγάλα καλάθια του Στεφανίδη ανέβασαν και πάλι την διαφορά, με το γκολ φάουλ του Λαζαρίδη να πηγαίνει και πάλι την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (51-40) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο + 11 (54-43).

Ο Μπαλαμπουγιούκης με τρίποντο και ο Σουλίδης με lay up ανέβασαν την διαφορά στους 16 (59-43), βάζοντας τέλος σε οποιοδήποτε σενάριο νίκης των “πράσινων”. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου να εμφανίζονται εμφανώς κουρασμένοι. Σε μια ανύποπτη φάση στο φινάλε τραυματίστηκε στο χέρι και ο Δάγκουλας για τους φιλοξενούμενους, χωρίς ωστόσο να φαίνεται κάτι ανησυχητικό.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε για άλλο ένα παιχνίδι ο Στεφανίδης από τους γηπεδούχους (29π.) με τον Μπαλαμπουγιούκη Π. (18π.) να ακολουθεί. Από πλευράς Γυμναστικού πρώτος σκόρερ ήταν ο Χατζής (13π.). Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Μυτικόπουλου να πανηγυρίζει και την ομάδα του Γ.Σ Σερρών να χειροκροτείται για την προσπάθεια της καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Διαιτητές: Ισιγώνης – Ρούκας

Τα δεκάλεπτα: 19-14,32-25,54-43,72-56.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 6(2),Στεφανίδης 29(4) ,Αναγνώστου, Μαρκόπουλος,Ζωτίδης,Μπαλαμπουγιούκης Π. 18(4), Σουλίδης 2,Βασιλόπουλος 4(1), Πέπα 4,Θανάση, Λαζαρίδης 9,Φιλινκαρίδης.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Σιδερίδης 10(1),Λαδιάς 6(2),Παλιαχάνης 3(1),Χατζής 13,Δάγκουλας 5, Μυλωνόπουλος 5(1),Χατζηανδρέου,Σιδηρόπουλος 9(1),Χασάπης 4.