Αλμωπός Αριδαίας-Πανσερραϊκός 0-1: Με κυνισμό και Σαΐντ τα «λιοντάρια» έσπασαν το ρόδι στην Αριδαία!

Το ήθελε πολύ και το πήρε ο Πανσερραϊκός το πρώτο τρίποντο της σεζόν κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας! Τα «λιοντάρια» ήταν καλύτερα σε όλο τον αγώνα, είχαν την κατοχή σε ποσοστό 70%-30%, έχασαν ευκαιρίες και αθόρυβα με τον συνήθη ύποπτο Σαΐντ, που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ντόκιτς, σκόραρε απο την άσπρη βούλα για να δώσει στον Πανσερραϊκό τη νίκη με 1-0!

Τα «λιοντάρια» έπαιξαν ελαφρώς διαφορετικά αυτή την φορά, με τον βραχύσωμο Κατσαντώνη στην κορυφή και τον Θυμιάνη βασικό για πρώτη φορά, θέλοντας να εκμεταλλευτούν τους ανοιχτούς χώρους και την επιθετική υπεροχή, απέναντι στον Αλμωπό. Ο Πανσερραϊκός έπαιξε το ποδόσφαιρο του, στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε ξανά οτι είναι μια ποιοτική ομάδα, κυριάρχησε στην μεσαία γραμμή και δεν δέχτηκα σημαντικές φάσεις απέναντι στον Γιαννίκογλου. Επιθετικά όμως, δεν πάτησε εύκολα περιοχή και δεν τόλμησε τα σουτ, παρά τους χώρους που βρέθηκαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερραϊκή ομάδα, μπήκε στο νόημα του ματς…έκλεισε τον Αλμωπό στα καρέ του και σφυροκόπησε με όλους του τρόπους. Λείπει το εύκολο που θα ξεαγχώνει τον Πανσερραϊκό, αλλά αυτό είναι και θέμα ρυθμού. Το γεγονός οτι τέτοια ματς, τα κερδίζεις με οποιονδήποτε τρόπο, είναι το κέρδος απο το ματς στην Αριδαία, με τους παίκτες του Ελευθερόπουλου, να αντιλαμβάνεται μετά και την 2η αγωνιστική οτι κανένας αντίπαλος -ξαναγράφουμε- δεν θα χαριστεί στην πορεία πρωταθλητισμού του Πανσερραϊκού!

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, παρέταξε την ομάδα μας με σχήμα 4-2-3-1, με τον Γιαννίκογλου κάτω από τα δοκάρια, τους Δεληγιαννίδη και Πεταυράκη στα άκρα της άμυνας, τους Καρασαλίδη και Παντεκίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σιόντης και Θυμιάνης με προωθημένο τον Κανίς και στις δυο πτέρυγες αγωνίστηκαν, ο Μούργος δεξιά και ο Σοφιανός αριστερά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Κατσαντώνης.

Ο Πανσερραϊκός δεν πρέπει να «ξοδεύει» ημίχρονα!

Τα «λιοντάρια», ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, κατακτώντας τον χώρο του κέντρου, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με επιθέσεις κυρίως απο τα άκρα, οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού, θέλησαν να αιφνιδιάσουν εκμεταλλευόμενοι το ανοιχτό γήπεδο στις γρήγορες αντεπιθέσεις ή με κάποια σουτ εκτός περιοχής, με τον Κανίς και τον Σοφιανό.

Στο 8′ συγκρούστηκαν στον αέρα, ο πρώην ποδοσφαιριστής του Πανσερραϊκού Έππας με τον συμπαίκτη του, Τσιμπούκα, με τον τελευταίο να τραυματίζεται σοβαρά και να διακομίζεται με ασθενοφόρο στο Κέντρο Υγείας της περιοχής. Ο αγώνας διακόπηκε για επτά περίπου λεπτά, με τον Παπαδόπουλο να περνά στην θέση του τραυματία Τσιμπούκα. Με την επανέναρξη του αγώνα, ο νεοεισελθών παίκτης του Αλμωπού προσπάθησε να απειλήσει φτάνοντας απέναντι στον Γιαννίκογλου αλλά με ωραία τοποθέτηση του σώματος του, απομάκρυνε ο Καρασαλίδης, που στο 12΄, δέχθηκε κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής.

Στο 41′ ύστερα απο ωραία εκτέλεση φάουλ του Μούργου, ο Κανίς στόπαρε μέσα στην περιοχή και έκανε το γυριστό σουτ, όμως ο Παντεκίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, με τον Ντόκιτς να μπλοκάρει και στην συνέχεια ο στόπερ του Πανσερραϊκού να κάνει φάουλ και να δέχεται την κίτρινη κάρτα.

Με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος έπιασε την συρτή σέντρα αλλά ο Παντεκίδης έδιωξε προ του Γιουκούδη που παραμόνευε στην μικρή περιοχή.

Ο διαιτητής Μπούτσικος έδειξε 9΄λεπτά καθυστερήσεις με αφορμή κυρίως τον άσχημο τραυματισμό του Τσιμπούκα. Ο Μούργος, που άλλαξε πλευρά, πάτησε περιοχή και σούταρε με δύναμη αλλά ο Ντόκιτς ήταν καλά τοποθετημένος και απέκρουσε το δυνατό σουτ.

Ημίχρονο Αλμωπός Αριδαίας-Πανσερραϊκός 0-0

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος και το έδειξε απο το πρώτο κιόλας λεπτό. Η επιθετική υπεροχή, φάνηκε με τις συνεχόμενες φάσεις που έγιναν στην περιοχή του Ντόκιτς.

Με την είσοδο των Ανάκογλου και Σαϊντ, ο Πανσερραϊκός δημιούργησε περισσότερο απο τον άξονα, ενώ τα ανέβασματα του Δεληγιαννίδη και του Πεταυράκη, έκλεισαν τον Αλμωπό στα μετόπισθεν.

Πολλά κερδισμένα φάουλ γύρω απο την περιοχή του Ντόκιτς και αρκετά κόρνερ, έφεραν σουτ και μονομαχίες, χωρίς όμως η μπάλα να καταλήξει στα αντίπαλα διχτυα.

Στο 67′ ο Σαΐντ, έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, με τον Ντόκιτς να τον ανατρέπει καθαρά, χωρίς να διαμαρτύρεται και ο διαιτητής Μπούτσικος, υπέδειξε την άσπρη βούλα, του πέναλτι!

Ο Σαΐντ δεν αστόχησε απο τα 11 μέτρα, γράφοντας το 1-0 υπερ του Πανσερραϊκού. Μέχρι το φινάλε του αγώνα τα «λιοντάρια» δημιούργησαν άλλες δυο καλές προϋποθέσεις για γκολ, ενώ αμυντικά δεν κινδύνευσαν, σε κανένα σημείο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανσερραϊκού για την φετινή σεζόν, που υποδέχεται το Σάββατο 19/11 στις 13:45, στο Δημοτικό στάδιο Σερρών τον Ηρακλή.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας(8′ Παπαδόπουλος), Γιουκούδης, Πέττας, Έππας(85′ Σουλιώτης), Κέρθι(85′ Τσιπούρας), Κολλαράς, Σεχού, Παρασκεύας, Πόποβιτς(69′ Ρίβας), Γιαλαμούδης(69′ Μανωλακάκης).

Πανσερραϊκός (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Θυμιάνης(58′ Ανάκογλου), Σιόντης, Μούργος(85′ Μυστακίδης), Σοφιανός(69′ Δημητρίου), Κανίς(85′ Μασκανάκης), Κατσαντώνης(58′ Σαΐντ).